Společnost EDF oznámila další zdražení a zpoždění reaktoru Flamanville 3

Francouzská společnost EDF na začátku roku 2022 oznámila zvýšení odhadu nákladů na výstavbu reaktoru Flamanville 3 o 300 milionů eur. Zavážení paliva pak bylo odloženo o šest měsíců na druhé čtvrtletí roku 2023, což znamená více než desetileté zpoždění oproti původnímu plánu. EDF aktuálně předpokládá celkové náklady na úrovni 12,7 miliard eur bez finančních nákladů, při zahájení výstavby byly náklady odhadovány na 3,3 miliardy eur.

Podle vyjádření EDF byl plán dokončení projektu Flamanville 3 upraven po vyhodnocení stávajícího stavu přípravných prací, mimo jiné kvůli komplikacím způsobeným pandemií koronaviru. Hlavním důvodem je odklad dokončení oprav chybně provedených svarů z konce dubna na konec srpna. EDF zároveň uvedla, že nejnáročnější opravy svarů na potrubí sekundárního okruhu při průchodu stavební konstrukcí kontejnmentu již byly dokončeny a jaderný dozor je označil za vyhovující.

Nevyhovující kvalitu svarů zjistili inspektoři jaderného dozoru na jaře 2018. V červenci 2018 EDF oznámila, že bude potřeba předělat 53 svarů. Problém se svary na obtížně přístupných místech byl zveřejněn v lednu 2019.

Více informací: https://www.reuters.com/business/energy/edf-announces-new-delay-higher-costs-flamanville-3-reactor-2022-01-12/

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons