ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ekonomika jádra

Spuštění reaktoru ve finském Olkiluotu bylo opět odloženo, zpoždění dosáhlo 13 let

Spuštění reaktoru ve finském Olkiluotu bylo opět odloženo, zpoždění dosáhlo 13 let

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO), která je investorem výstavby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Olkiluoto, zveřejnila na konci srpna informaci o dalším odkladu dokončení a spuštění bloku. Podle aktualizovaného plánu by měl být blok připojen k síti v únoru a do plného provozu uveden v červnu 2022. Oproti harmonogramu ze začátku projektu, jehož cílem byl komerční provoz reaktoru v prvním pololetí roku 2009, tak dochází k celkovému skluzu třináct let.

Důvodem pro poslední odklad spuštění bloku je podle TVO nutnost prodloužit testování turbíny. Zprávu o komplikacích dostala TVO od generálního dodavatele, kterým je v současné době francouzská státní společnost Areva SA. Při předchozím odkladu deklarovala TVO, že v případě nedodržení harmonogramu bude požadovat finanční kompenzaci. Informaci o tom, zda k tomuto kroku přistoupí, v srpnu nezveřejnila.
 
Více informací:

Finland's Olkiluoto 3 nuclear reactor faces another delay, Nora Buli, Reuters

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons

Karel Polanecký
Karel Polanecký
Od poloviny devadesátých let spolupracoval na řadě projektů v oblasti energetiky a klimatu pro různé nevládní organizace i komerční firmy. Dlouhodobě spolupracuje s programem Energie Hnutí DUHA (koordinace projektů úspor energie, zapojení do kampaní). V letech 2007 a 2008 pracoval jako vedoucí energetických a klimatických kampaní Greenpeace Slovensko. Jako autor nebo editor se podílel na vzniku řady publikací s tématem energetiky a klimatu.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies