Finská vláda pravděpodobně nevydá stavební povolení pro jadernou elektrárnu Hanhikivi

Finský ministr hospodářství Mika Lintila uvedl, že vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu není pravděpodobné, že na projekt jadené elektrárny Hanhikivi bude vydáno stavební povolení. Elektrárnu plánuje postavit společnost Fennovoima, v níž má podíl 34 % dceřinná společnost Rosatomu s názvem Raos Voima. Rosatom je také hlavním dodavatelem technologie. Formální rozhodnutí ovšem bude přijato nejdříve v roce 2023.

Mika Lintila řekl v březnovém rozhovoru pro finskou televizi Yle, že při současném výhledu nevidí možnost vydání konečného stavebního povolení jako reálnou. Proces posuzování žádosti o stavební povolení ovšem pravděpodobně začne až v roce 2023. Náměstkyně ministra Liisa Heikinheimo doplnila, že ministerstvo souběžně s posuzováním žádosti provede také analýzu geopolitických rizik. Zároveň uvedla, že finská vláda aktuálně nemá možnost projekt zastavit. Schvalovací proces by mohla zastavit pouze Fennovoima stažením žádosti. Vláda zatím nemůže proces schvalování zahájit, třebaže bude rozhodovat o výsledku.

Fennovoima podala žádost o stavební povolení v roce 2015, ale proces posuzování může začít až po vydání technického posudku ze strany jaderného dozoru, jehož termín zatím ministerstvo nedokáže odhadnout. Jaderný dozor a Fennovoima v práci na technickém posudku pokračují. Firma jadernému dozoru předložila tři čtvrtiny požadovaných dokumentů, ale zhruba 800 požadavků ještě musí doplnit. Po obdržení kompletních podkladů bude jaderný dozor na zpracování posudku potřebovat přibližně šest měsíců.

Mluvčí Fennovoimy Sakari Kotola sdělil finským médiím, že společnost dodá jadernému dozoru další soubor dokumentů. Zároveň připustil, že finanční sankce uvalené na Rusko můžou projekt ovlivnit. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu Fennovoima uvedla, že válka znamená pro projekt významné riziko.

Více informací: https://www.montelnews.com/news/1304941/finland-unlikely-to-licence-12-gw-reactor--minister

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons