Bavorsko doprovodí proces hledání jaderného úložiště vlastní komisí

Bavorsko chce proces hledání jaderného úložiště kriticky posuzovat. Dvě třetiny této spolkové země byly totiž v nedávné studii německé Spolkové společnosti pro likvidaci odpadů BGE  označeny jako geologicky vhodné pro budoucí stavbu konečného jaderného úložiště.

V Bavorsku má celostátní proces hledání vhodného místa pro konečné uložení vysoce radioaktivních odpadů z tamních jaderných elektráren provázet vlastní bavorská komise. Hlavním úkolem této bavorské komise (Bavorského doprovodného grémia) při procesu hledání jaderného úložiště by mělo být, kriticky se vyjadřovat k procesu hledání úložiště a hájit zájmy bavorských obyvatel, řekl bavorský ministr životního prostředí Thorsten Glauber.

V komisi by měli být zastoupeni zástupci oblastních vlád, bavorského ministerstva životního prostředí a bavorského zemského úřadu pro životní prostředí. „Pro nás je bezpečnost našich obyvatel na prvním místě,“ řekl Glauber. Nevhodné regiony se musí z dalšího řízení vyloučit co nejdříve,“ řekl Glauber. Doprovodné bavorské grémium by mělo zahájit svou činnost v následujících týdnech.

Koncem září spolková společnost BGE vydala zprávu, podle které jsou dvě třetiny Bavorska geologicky vhodné pro stavbu konečného úložiště jaderného odpadu. Podle této studie je takto geologicky vhodných 54 % celého území Německa. Bývalý solný důl Gorleben v Dolním Sasku, který byl dříve pro stavbu úložiště uvažován, byl zprávou naopak vyhodnocen jako nevhodný.

Originál článku: https://www.zeit.de/politik/deutschland/2020-10/atommuell-endlagersuche-bayern-kommission

****

přeložila Gabriela Reitinger, OIŽP // foto: archiv Cally