Experti varují: Plány na ukládání jaderného odpadu nejsou tak bezpečné, jak jsme si mysleli

Stávající způsoby ukládání vysokoaktivního jaderného odpadu jsou „velice“ nebezpečné, jak upozorňují vědci. Výzkumníci z Univerzity státu Ohio zjistili, že dlouhodobé plány na ukládání radioaktivního odpadu z výroby jaderných zbraní jsou neudržitelné a povedou k uvolňování radioaktivního materiálu do životního prostředí. Materiály používané při ukládání nebezpečných odpadů korodují mnohem rychleji, než byla původní představa.

Vědci o tom informovali ve studii, kterou publikoval vědecký časopis Nature Materials a v níž svá zjištění podrobně rozvedli. „To znamená, že stávající modely možná nebudou postačovat k trvale bezpečnému uložení těchto odpadů,“ říká Xiaolei Guo, zástupce vedoucího katedry na Univerzitě státu Ohio a hlavní autor studie a dodává: „Z toho vyplývá, že potřebujeme vypracovat nový model ukládání jaderného odpadu.“

Většina zemí v současné době nemá žádná zařízení k likvidaci vysokoaktivního jaderného odpadu, z něhož se může radioaktivita uvolňovat až desítky tisíc let. Práce na dlouhodobém úložišti byly dosud zahájeny pouze ve Finsku, přičemž také USA zvažují trvalou lokalitu pro ukládání svého odpadu v Nevadě.

Současné řešení ukládání radioaktivního odpadu z výroby jaderných zbraní spočívá ve smísení odpadu s jinými látkami, čímž vzniká sklo nebo keramika, jež se poté vkládá do kovových kontejnerů, které jsou uloženy hluboko pod zem. Kvůli dlouhodobým změnám chemismu jaderného odpadu však nakonec tento skelný a keramický materiál způsobuje „závažnou“ korozi kovových kontejnerů.

„V reálném scénáři bude odpad v podobě skla či keramiky v těsném kontaktu s nerezovými kontejnery,“ říká Guo „Za určitých podmínek pak koroze nerezavějící oceli dosahuje šílených rozměrů. Vzniká tím superagresivní prostředí, v němž mohou korodovat okolní materiály.“ Jedním z možných řešení podle autorů studie může být vývoj kompatibilního materiálu, který se jako bariéra vloží mezi kov a sklo či keramiku a zabrání tím vzniku koroze.

Podle: Nuclear waste storage plans aren't as safe as we thought, experts warn, The Independent, Anthony Cuthbertson. 27. ledna 2020
Current model for storing nuclear waste is incomplete, 27. ledna 2020, Science Daily
The containers the U.S. plans to use for nuclear waste storage may corrode, 3. února 2020, ScienceNews

*****

(c) Přeložil Petr Kurfürst, Temelín.cz //  Foto: archiv Calla