Francie rozhodla o umístění konečného jaderného úložiště

Po senátu schválila i francouzská poslanecká sněmovna lokalitu Bure v Lotrinsku pro umístění úložiště jaderného odpadu. Odpůrci mluví o „podzemním Černobylu“. Nyní je na tahu francouzská vláda.

Francouzský parlament tak schválil stavbu konečného jaderného úložiště v Lotrinsku, asi 150 km jihozápadně od německého Sárska (Saarbrücken). V pondělí se nadpoloviční většina francouzských poslanců vyslovila pro umístění francouzského podzemního konečného úložiště jaderných odpadů v lotrinském Bure v departementu Meuse poté, co tuto lokalitu již předtím posvětili francouzští senátoři.

Bude trvat ještě roky, než se projekt realizuje - pokud k jeho realizaci vůbec dojde. Ale souhlasem parlamentu se dosáhlo další etapy v procesu hledání  francouzského úložiště. Nyní je čistě na vládě, aby stavbu zadala.

Celý projekt je již léta kontroverzní - nejenom odpůrci jádra jsou proti tomuto záměru, ale také podstatná část místních obyvatel. Kromě toho se ozývají kritické hlasy ze Sárska, Rýnská-Falcka a Lucemburska. Francouzská vláda slíbila, že nejprve připraví veřejné projednání a teprve potom bude jednat.

Zelenou by projekt mohl dostat v roce 2025. Potom se má projekt pět let testovat v pilotní fázi. První odpady by se v novém úložišti skladovaly až po roce 2030 - takto se pokoušel uklidňovat veřejnost sociálně demokratický poslanec Christophe Bouillon.

To se však tomuto poslanci, který je zároveň předsedou francouzského jaderně dozorného úřadu pro jaderný odpad (Andra), nepodařilo. Zelený poslanec  Michéle Bonneton mluvil v souvislosti s Bure o „podzemním Černobylu“. Jeho stranická kolegyně Cécile Duflot varovala před tím, aby se 80.000 kubických metrů jaderného odpadu pohřbilo na miliony let pod zem.

Pouze převoz po dobu jednoho století by vyžadoval dva vlaky týdně z přepracovny v La Hague, kde se nyní jaderný odpad meziskladuje, do konečného úložiště v Bure. Také s uvažovanými náklady ve výši 41 miliard euro (1,1 bilionu korun)  je celý projekt také ekonomicky neudržitelný, argumentují odpůrci záměru.

Odpůrci jádra již ohlásili nové protesty. Kritizují, že se debaty v Národním shromáždění účastnilo pouze málo poslanců. Ministryně životního prostředí Segolene Royale prý dala přednost společnému obědu s národním fotbalovým týmen.

Originál článku: http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/energiepolitik/ein-neues-endlager-soll-in-lothringen-entstehen-14337529.html

*****

(C) Gabriela Reitinnger, OIŽP // Foto: Archiv Calla