Ministerstvo životního prostředí prodloužilo platnost několika průzkumných území do konce roku 2017

Platforma proti hlubinnému úložišti považuje rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP) o prodloužení  platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště jaderného odpadu na lokalitách Březový potok (blízko Horažďovic), Čertovka (u Lubence) a Magdaléna (u Jistebnice na Táborsku) z konce roku 2016 na konec roku 2017  za právně pochybná. Stejné rozhodnutí má v nejbližších dnech padnout i pro lokalitu Čihadlo (u Lodhéřova na Jindřichohradecku).

K provedení geologických prací jsou průzkumná území dle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) v letošním roce nepotřebná [1]. Protože prodloužení může nabýt právní platnost až v posledních dnech roku, ukazuje se skutečný důvod - umožnit vyplacení motivačních příspěvků pro obce v celkové výši převyšující 51 milionů korun z jaderného účtu [2].  Jestliže bude stejným způsobem zpětně prodloužena platnost průzkumných území i pro zbývající tři lokality v kraji Vysočina, odčerpá se z jaderného účtu dalších 42 milionů korun.

Platnost původních povolení vypršela s koncem roku 2016 a žádost o prodloužení podaná SÚRAO nedlouho před tím, byla ministerstvem zamítnuta v únoru letošního roku. SÚRAO poté začala tvrdit, že k provedení plánovaných geologických prací vlastně průzkumná území nepotřebuje a tyto práce začala uskutečňovat jako výzkum, k němuž průzkumná území nejsou potřebná [1].   Na náš podnět tento účelový postup kontrolovalo samo MŽP v červnu letošního roku, ale ani půl roku poté není závěr kontroly znám. Podle sdělení MŽP není stále vyhotoven kontrolní protokol ani učiněno rozhodnutí úřadu, zda je postup SÚRAO v souladu se zákony. Aktuální rozhodnutí přišlo poté, co ministr Brabec zrušil únorové rozhodnutí svého ministerstva a žádost vrátil k novému projednání.

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Jediným srozumitelným důvodem prodlužování průzkumných území se zdá být možnost dotčeným obcím vyplatit příspěvky z jaderného účtu,  které jsou vázány na platná povolení. Souhlas obcí ale nelze koupit.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 35 členů (23 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

Další informace může poskytnout:
Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,         
tel.: 725 972 632, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Poznámky:
[1] Správa úložišť radioaktivních odpadů v letošním roce mnohokrát otevřeně sdělila, že průzkumné území nepotřebuje a ani nepotřebovala, aby získala informace potřebné pro rozhodnutí o vhodnosti lokalit pro hlubinné úložiště. Například: „SÚRAO konstatuje, že zamítavé stanovisko MŽP (k prodloužení tzv. „průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry“) nemá vliv na průběh hodnocení stávajících lokalit.“ (zdroj: https://www.surao.cz/clanek-406-stanovisko-surao-k-zastaveni-rizeni-k-prodlouzeni-platnosti-stanoveni-pruzkumnych-uzemi-na-7-lokalitach), obdobně ve zpravodaji Zprávy ze Správy z jara 2017 nebo podzimu 2017 (viz www.surao.cz) a v dalších veřejných vyjádřeních představitelů SÚRAO.
Geologické práce, které měly proběhnout jako geologické průzkumy v souladu se zákonem č. 62/1988 Sb., o geologických pracích byly Správou úložišť účelově označeny jako geologické výzkumy a v plném rozsahu podle schválených Projektů geologicko-průzkumných prací pro jednotlivé lokality proběhly nebo dosud probíhají v rámci uzavřených zakázek, které SÚRAO zadala. 
SÚRAO potvrdila nepotřebnost prodloužení doby platnosti průzkumných území také ve sdělení Ministerstvu životního prostředí z 22. 11. 2017. Přestože v roce 2017 neměla platná průzkumná území, zjistila potřebná data: „Na základě vyhodnocení dat získaných v rámci geologických prací učinil žadatel závěr, že v dané lokalitě již disponuje dostatečným množstvím geologických dat, jejichž získání bylo účelem dané etapy průzkumných geologických prací.“
[2] V souladu s atomovým zákonem č. 263/2016 Sb. jsou vypláceny finanční příspěvky z jaderného účtu obcím, na jejichž území jsou stanovena průzkumná území pro zvláštní zásahy do zemské kůry pro vyhledávání úložiště. Celkem to každoročně činí více než 93 milionů korun.

*****
(C) Petr Nohava -  Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti