Německá cesta k úložišti jaderného odpadu začíná znovu

Na konci března padlo v Německu rozhodnutí o ustanovení komise, jejímž úkolem bude určit kritéria pro výběr lokality, kde bude vybudováno úložiště jaderného odpadu. Ke vzniku komise přispěly protesty obyvatel v okolí Gorlebenu, kde lokalitu pro úložiště vybrala západoněmecká vláda v roce 1977.

Rozhodujícím faktorem pro výběr lokality byla tehdy blízkost hranice s NDR. Po sjednocení Německa zmizely politické důvody pro umístění úložiště do Gorlebenu a řada odborníků vyslovila pochyby o dlouhodobé bezpečnosti uložení jaderného odpadu ve zdejší solné jeskyni.

Jedním z úkolů komise bude rozhodnout, zda u budovaného úložiště zachovat možnost opětovného vyjmutí uloženého odpadu či jej definitivně znepřístupnit. Proti trvalému uzavření úložiště hovoří čerstvá zkušenost s úložištěm pro nízko a středně aktivní odpad v bývalém solném dole Asse. Zde bylo při kontrole zjištěno, že v relativně velmi krátké době po uložení odpad oproti předpokladům uniká z betonových sudů. Samotný solný důl nedokáže oddělit radioaktivní odpad od okolí, proniká do něj voda. Aktuálně proto v Asse hrozí kontaminace podzemních vod, které bude třeba zabránit vyjmutím uloženého odpadu. V případě uzavřeného úložiště bez možnosti monitoringu a případného zásahu by nepředpokládaný únik mohl znamenat vážné ohrožení.

Samotná komise lokalitu pro vybudování úložiště neurčí, ale výběr kritérií napoví například, jaké geologické prostředí bude upřednostněno. Vedle solných dolů přicházejí v úvahu i oblasti s vhodnými jílovými vrstvami. Dalším kritériem může být dopravní náročnost, přičemž ani z tohoto pohledu není Gorleben optimálně zvolenou lokalitou. Každopádně hledání úložiště se v Německu dostává zpátky na začátek.

Více informací:

http://www.renewablesinternational.net/germany-takes-step-towards-final-nuclear-repository/150/537/61570/

*****

(C) Karel Polanecký, Temelín.cz / Obrázek: archiv Calla