Německá vláda počítá s dvojnásobným množstvím jaderného odpadu, než se dosud předpokládalo
Německo bude muset v následujících desetiletích zlikvidovat pravděpodobně mnohem více jaderného odpadu než se dosud počítalo. Samotné množství středně a slabě aktivního odpadu, pro který se nyní staví konečné úložiště v šachtě Konrad, by se mohlo oproti dřívějším předpokladům až zdvojnásobit. Informuje o tom Süddeutsche Zeitung s odvoláním na národní plán likvidace, na kterém se dohodla spolková vláda s jednotlivými zeměmi.
Dosud se počítalo s tím, že se v šachtě Konrád uloží 298.000 kubíků jaderného odpadu, většina z likvidace jaderných elektráren. Místo toho nyní spolková vláda uvádí celkové množství odpadů, určených k likvidaci, kolem 600.000 kubických metrů, cituje deník z návrhu národního plánu na likvidaci odpadů.
Do tohoto množství odpadů spolková vláda zahrnuje podle zprávy i odpady ze zařízení obohacování uranu v Gronau. Jeho provozovatel Uranco nyní skladuje asi 13.000 tun odpadů z obohacování uranu. Naproti tomu počítala spolková vláda v plánu na likvidaci odpadů, který požaduje Evropská komise, až se 100.000 kubických metrů pouze z obohacování uranu.
Dalších 200.000 kubíků odpadů přibude, jakmile se vyklidí bývalý solný důl Asse II u Wolfenbüttelu. Kam se uskladní dodatečný jaderný odpad, je stále otázkou. Cílem jsou dvě konečné úložiště, informuje deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na národní plán na likvidaci odpadů: šachta Konrád pro odpady, které vyvíjejí méně tepla, a druhé úložiště pro „horké“ kontejnery s vyhořelým jaderným palivem. Hledáním vhodné lokality se zabývá Komise spolkových zemí, definitivní rozhodnutí nepadne dříve než v roce 2023.
Originál článku:
*****
(c) Gabriela Reitinger, Občanská iniciativa pro životní prostředí / foto: archiv Calla