Německé příhraniční oblasti mají obavy kvůli českým jaderným plánům

Česká republika počítá s výstavbou dalších jaderných elektráren.  Postavit chce také hlubinné úložiště vysoce jaderného odpadu – možná také nedaleko německého Bavorska. V příhraničních městech, jako je bavorský Eisenstein nebo v okrese Cham, to vyvolává smíšené pocity.

Česká republika již léta hledá úložiště vyhořelého paliva a vysoce radioaktivních odpadů z českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Do užšího výběru se nyní dostaly čtyři úložišťové lokality, některé z nich nedaleko bavorských hranic. Konečné rozhodnutí pravděpodobně padne až v roce 2025. Nejnovější plány Prahy na další rozšíření jaderné energetiky vyvolávají rozruch, zejména ve východním bavorském pohraničí. Na přeshraniční schůzce v září letošního roku si česká vláda doslova znepřátelila regionální představitele východního Bavorska.

V České republice se uvažuje o několika malých reaktorech, které by regiony zásobovaly decentralizovaně. Některé z nich mají být také postaveny také v pohraniční oblasti s Bavorskem. V české populaci jsou postoje k jaderné energetice obecně vstřícnější než v Německu. V českých lokalitách, kde stát zvažuje stavbu jaderného úložiště, však existuje odpor. Malá protijaderná skupina z okresu Cham již léta demonstruje proti úložišti v české obci Maňovice, kde se připojuje se k tamním českým odpůrcům.

Obyvatelé Bavorska také považují za chybu, že Česká republika se v jaderné otázce chová tak úplně jinak než Německo, například mladá majitelka sportovního obchodu v bavorském Eisensteinu Lisa Marie Raith, která je přesvědčena, že by se obě země měly zkoordinovat. "Jsme přece v Evropské unii. Musí existovat společný plán a ten zde očividně chybí," prohlásila Lisa-Marie Raith.

Primátor Michael Herzog (CSU) také považuje za negativní pro obyvatele bavorského pohraničí, že české jaderné reaktory a konečné jaderné úložiště by měly být postaveny tak blízko německých hranic. Člověk nemůže přece "myslet ze dne na den, ale musí brát ohled také na další generace".

To, že je v oblasti jaderné energetiky potřeba myslet na dlouhou dobu dopředu, je vidět každé léto v Bavorském lese, kde se stále vyskytuje radioaktivní kontaminace u lesních hub a divokých prasat. Havárie reaktoru v Černobylu, ke které došlo již před 36 lety, zde zanechala své stopy dodnes.

*****

Zdroj: Grenzland in Sorge wegen Tschechiens Atomplänen, www.br.de, přeložila Gabriela Reitinger (mírně kráceno) // Foto: BR