Platforma proti úložišti posiluje a jedná s politiky

Platforma proti hlubinnému úložišti posílila o další města a obce. Sdružuje nyní již 33 členů - 22 dotčených samospráv a 11 spolků s cílem prosadit takový způsob hledání řešení problému jaderných odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy.  Její zástupci proto již diskutovali možnou shodu na naplnění svých cílů s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, s hejtmanem Jihočeského kraje Jiřím Zimolou, se zástupci krajů Plzeňského a Ústeckého a představili svoji pozici také poslancům Výboru pro životní prostředí. Odcházející ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek o setkání zájem neprojevil a odmítl ji i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Přestože panuje shoda, že by jasnější a silnější postavení obcím měl stanovit nový zákon, odkazuje na něj atomový zákon a jeho konkrétní návrhy se diskutují již pět let, po lednovém rozhodnutí vlády odložit přípravu věcného záměru takového zákona do června 2018, je opět v nedohlednu. Prakticky to znamená, že v roce 2018, kdy se podle vládních plánů mají vybírat lokality pro další kolo geologických průzkumů s hlubokými vrty, nebudou mít obce žádné jiné možnosti ovlivnit výběr, než je tomu dnes. Za takové situace lze vnímat slova ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřího Slováka adresovaná v dopise z 15. 2. starostkám a starostům dotčených obcí, kterým odmítnutí zákona vládou a odsun jeho přípravy označil za „úspěch a pokrok“, jako zvláště falešná.

Ministr životního prostředí opět potvrdil, že si nedovede představit budoucí úložiště v místě, kde by obce byly proti. Jeho ministerstvo však dnes vede řízení o prodloužení platnosti průzkumných území na sedmi vybraných lokalitách o další roky, protože platnost těch původních vypršela 31. prosince 2016. Všechny dotčené obce, které jsou členy uskupení, se vyjádřily k žádostem SÚRAO nesouhlasně.  Proti původním povolením podalo 18 obcí a 6 spolků žalobu na rozhodnutí ministra Brabce, dodnes však nebyla rozhodnuta.

Na podporu svých cílů se členové Platformy proti hlubinnému úložišti rozhodli uspořádat již 3. ročník celostátního Dne proti úložišti a to v sobotu 22. dubna 2017. Opět se tak uskuteční řada veřejných akcí ve všech sedmi lokalitách v České republice.

Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Hledat úložiště je významný společenský úkol, a těm, kteří nesou břímě, musí být dáváno najevo, že si jich společnost za jejich přístup váží a ctí jejich vstřícnost. Bohužel jednání řady institucí mne nepřesvědčilo, že je s dotčenými obcemi a jejich lidmi jednáno na rovinu. Jednorázové peněžní kupčení nemůže nahradit lidský rozměr občanského soužití, spolupráce a spoluodpovědnosti.“

Další informace může poskytnout:
Petr Klásek, starosta obce Chanovice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,
tel.: 606 745 795, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

*****

(C) Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti