ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Radioaktivní odpady

Problémy s uskladněním radioaktivních odpadů v německém úložišti Asse

Problémy s uskladněním radioaktivních odpadů v německém úložišti Asse

V úložišti jaderného odpadu v německém Asse u Wolfenbüttelu začaly vrty, které mají prozkoumat vodonosné vrstvy v půdě. To oznámila mluvčí Společnosti pro konečné skladování BGE, která je za skladování jaderného odpadu odpovědná. Protože zde dochází k nečekaným průsakům vody do úložiště, které je bývalým solným dolem, bylo rozhodnuto, že budou zde uložené kontejnery s jaderným odpadem opět vyjmuty na povrch. Pro plánované vyjmutí radioaktivních odpadů ze země je důležité vědět, jak jsou tyto vodonosné vrstvy pod vrchem Asse situovány a kudy se voda dostává do důlního díla.

 

Plánováno je tak podle společnosti BGE celkem 6.000 vrtů, které budou hluboké až 15 metrů. Malými odstřely se mají vyvolat seismické vlny. Na celkem 46.000 bodech naměřené echo by mělo ukázat podzemní struktury. Dotčená plocha zabírá 37,5 kilometrů čtverečních. Pomocí získaných dat bude možné vytvořit přesné podklady nezbytné pro povolení zpětného vyjmutí uložených kontejnerů a uzavření úložiště, sdělila mluvčí společnosti BGE.

Vrty v lesní oblasti budou pravděpodobně trvat do začátku ledna příštího roku, potom bude následovat seismické měření půdního podloží. V srpnu letošního roku přitom proběhly první testovací vrty.

V úložišti je uskladněno celkem 126.000 sudů s mírně a středně radioaktivními odpady. Protože dochází k průsakům vody do tohoto bývalého solného dolu, byl vydán zákonný příkaz k okamžitému uzavření dolu poté, co bude odtud vyjmut zde uskladněný odpad.

Originál článku:
https://www.sueddeutsche.de/politik/atom-peine-bohrungen-am-atommuelllager-asse-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-191007-99-196338

*****
(C) Překlad Gabriela Reitinger, OIŽP // Foto: archiv Calla


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies