Radioaktivní odpad v Texasu ohrožuje zdroje podzemní vody
Do pouště v západním Texasu v blízkosti městečka Andrews je vyvážen radioaktivní odpad ze 36 amerických států spolu s vysoce jedovatými a karcinogenními látkami vybagrovanými z řeky Hudson. Na začátku roku 2015 byly do areálu geologického úložiště také dovezeny stovky kontejnerů z Národních laboratoří Los Alamos (LANL) v Novém Mexiku. Tato zásilka pro uskladnění byla klasifikována jako mimořádná událost, neboť kontejnery obsahují zápalnou směs, která se v únoru 2014 vzňala v jednom téměř čtyřlitrovém kovovém barelu uskladněném v areálu podzemního Pilotního provozu pro izolaci odpadů (WIPP) a skrz porušený obal kontejneru pak unikla radioaktivita. Postupy pro případ nehody v tomto texaském areálu jsou však nedostačující, jak říká Karen Hadden, výkonná ředitelka texaského „watchdog“ v oblasti životního prostředí s názvem Udržitelná energetika a hospodářský rozvoj (SEED Coalition).
Postupy pro případ nehody v tomto texaském areálu jsou však nedostačující, jak říká Karen Hadden, výkonná ředitelka texaského „watchdog“ v oblasti životního prostředí s názvem Udržitelná energetika a hospodářský rozvoj (SEED Coalition). Vybudování areálu geologického úložiště poblíž Andrews vlastněného soukromou firmou Waste Control Specialists (WCS) bylo financováno Haroldem C. Simmonsem, jedním z největších mecenášů zaštiťujících politické kampaně republikánů jako George W. Bush nebo Rick Perry. Aktivisté obviňují stát Texas, že udělil firmě WCS povolení k dovážení odpadu po opakovaných zásazích politiků koupených Simmonsem a navíc bez provedení řádné studie o dopadech na životní prostředí.
Největším problémem je fakt, že místo, kam je odpad pravidelně pohřbíván, se podle ekologů nalezá přímo nad kolektorem podzemních vod s názvem Ogallala, který se tvořil miliony let. Se svými 450 tisíci km² je Ogallala druhá největší zvodeň na světě a poskytuje vodu na obdělávání téměř třetiny zemědělské půdy Spojených států amerických (a tedy na vypěstování plodin pro miliony lidí).
Podle geologů z Texaské komise pro kvalitu životního prostředí (TCEQ) jsou radioaktivní úniky z úložiště nevyhnutelné. Pokud se však dostanou do kolektoru Ogallala, mělo by to pravděpodobně katastrofické následky. Geologům sice oponuje kontroverzní zpráva Texaské technické univerzity (TTU), která tvrdí, že firma WCS by nemohla poškodit žádné důležité zdroje podzemní vody. Nicméně, o TTU je známo, že je zavázaná mnoha texaským politickým představitelům. WCS prohlašuje, že stovky stop (jedna stopa představuje asi 30 metrů) neproniknutelného červeného jílu oddělují úložiště od nejbližších podzemních vod. Ale geologové z TCEQ zjistili, že se za prvé jedná ve skutečnosti o pouhých 14 stop (asi 4 metry) jílu a za druhé, že je tato tzv. „neproniknutelná“ stěna narušená dírami a prasklinami. Navíc podle nezávislé studie vypracované před lety poradenskou firmou Terra Dynamics na základě 58 vzorků (vrtů) v lokalitě bylo 46 vzorků označeno jako „vlhkých“, 5 jako „mokrých“ a 1 „tvořících vodu“.
Radostná budoucnost pro skládku, chmurná pro veřejnost? V únoru roku 2015, společnost WSC oznámila plány na získání povolení k přijímání vyhořelého jaderného paliva z jaderných elektráren. WCS očekává, že dostane licenci do roku 2019. Mezitím federální vláda nahromadila asi 30 miliard amerických dolarů z poplatků za služby, firemních peněz a státních dotací. Peníze z tohoto fondu mají být údajně určeny na financování výzkumu v oblasti nalezení způsobu, jak uskladnit více než 70 000 tun vyhořelého jaderného paliva, které jsou v současné době umístěny v areálech jaderných elektráren napříč Spojenými státy. Dá se očekávat potenciální boom pro provozovatele jako WCS - radioaktivní verze zlaté horečky, financovaná daňovými poplatníky. Jaký osud ale pak čeká středoamerický „farmářský pás“, který je stále více závislý na podzemních zdrojích vody?
Více informací: http://www.counterpunch.org/2015/09/07/radioactive-texas-waste-dump-threatens-key-us-water-resource/
*****
(C) Olga Kališová, Temelín.cz podle Paula DeRienzo / Obrázek: Wikipedia