Rusko přiznává: v Severním ledovém oceánu skončily i celé reaktory
Z oficiálních dokumentů, které od ruských úřadů získali představitelé Norska, vyplývá, že v minulých desetiletích bylo na severu Sibiře do Karského moře (součást Severního ledového oceánu), potopeno velké množství radioaktivního odpadu včetně odstavených jaderných reaktorů.
Údaje o jaderném odpadu v moři, které norské nadaci Bellona potvrdili i zástupci ruské státní společnosti Rosatom, vypovídají o podstatně vyšším množství, než se dosud předpokládalo a než Rusko připouštělo. Přehled potopeného jaderného odpadu zveřejněný norskými médii zahrnuje 17 tisíc kontejnerů a devatenáct lodí naložených radioaktivním odpadem, čtrnáct jaderných reaktorů, z nichž pět stále obsahuje vyhořelé palivo, 735 kontaminovaných strojních zařízení a jadernou ponorku K-27 se dvěma reaktory na palubě.
Per Strand z norského úřadu pro ochranu před radioaktivním zářením uvedl, že informace o potopeném jaderném odpadu přicházejí z Ruska postupně a nelze zaručit jejich úplnost. Rusko podle něj čerstvě založilo speciální komisi pro zmapování potopeného jaderného odpadu. Práci komise má podpořit společná norsko-ruská expedice, která do oblasti vyplula na konci srpna.
Expert nadace Bellona Igor Kudrik upozornil, že zveřejnění dokumentů ruskou stranou pravděpodobně souvisí se záměrem zkoumat v Karském moři možnosti těžby ropu. Rusko proto stojí o zmapování a případné odklizení jaderného odpadu z míst, která by mohla být z pohledu těžby zajímavá. Rozsah problému je ovšem takový, že ho Rusové nezvládají řešit samostatně.
Zvláštním objektem kontroly bude jaderná ponorka K-27, která byla záměrně potopena v roce 1981, přičemž v jejích dvou reaktorech zůstalo vyhořelé palivo. Rosatom připouští, že existuje riziko obnovení řetězové jaderné reakce v těchto reaktorech. Členové expedice budou mimo jiné zkoumat možnost vyzvednutí ponorky na hladinu.
http://www.bellona.org/articles/articles_2012/Russia_reveals_dumps
Další informace: http://www.bellona.org/articles/articles_2012/Russia_reveals_dumps
*****
(C) Karel Polanecký, Temelín.cz / Foto: Wikimedia Common