Správa úložišť hraje partii šachu bez pravidel

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybírá, které z dnešních devíti lokalit mají pokračovat v procesu vyhledávání vhodného místa pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva.  Do konce roku by měla ocejchovat čtyři z nich. Obce i spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti však nemají důvěru, že vybrány budou skutečně nejvíce bezpečné lokality. Přitom požadavky na tuto stavbu jsou zcela mimořádné, musí garantovat bezpečnou izolaci radioaktivních látek po příští několik set tisíc let. Výběr probíhá zcela netransparentně za zavřenými dveřmi bez předem jasných pravidel. Není zveřejněn postup, podle kterého se mají pomocí dostupných dat vybrat nejvhodnější území, starostům nejsou poskytnuty ani dříve slíbené výsledky geologických prací, které mají být podkladem pro výběr.

Srovnávací analýza českých kritérií pro výběr úložiště, kterou zpracoval uznávaný Öko-Institut z německého Darmstadtu, rovněž potvrdil, že některá česká kritéria uveřejněná SÚRAO nejsou dostatečně konkrétní a nemusí vést k výběru dlouhodobě bezpečných lokalit.  Právě Německo patří mezi země, které zastavilo a zcela přehodnotilo původně špatně vedený proces vyhledávání lokality, jež vedl k vážným konfliktům s obyvatelstvem. Zákonem ustavená parlamentní komise, kde měla své zástupce i veřejnost, po zcela otevřené debatě navrhla nový postup, kdy jsou všem předem jasná pravidla a postup výběru.

Právní korektnost výběru v České republice zpochybňuje i fakt, že data byla v pěti lokalitách získána na průzkumných územích, jejichž platnost zrušil soud a některé geologické práce doposud probíhají.

Martin Schenk, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Proces hledání nejvhodnějšího místa pro úložiště by měl být otevřený a pravidla by měla být předem známa. Ani jedno Správa úložišť nedokáže či nechce zajistit. Jako bychom si sedli k šachovému stolku a nazdařbůh tahali figurkami, protože vlastně nevíme, jak se s nimi hraje.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 45 členů (31 obcí a měst a 14 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

Další informace může poskytnout:
Martin Schenk, předseda spolku Nechceme úložiště Kraví hora z.s. a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,  tel.: 777 646 646, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

*****

(C) Martin Schenk -  Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti