Správa úložišť – naše společná nepředvídatelná budoucnost
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která hledá místo pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů, se rozhodla pokračovat v tradici popírání svých dříve vydaných slibů a prohlášení. Způsobila tak prohloubení nejistoty mezi samosprávami a obyvateli obcí, na jejichž území hledá místo pro hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Starostům oznámila, že zadala výběrové řízení na provedení geofyzikálních prací ve všech lokalitách [1]. Tedy prací, kvůli nimž byla na roky 2015-2016 stanovena průzkumná území pro geologické práce. Protože je však SÚRAO nezvládlo zrealizovat, nyní začalo účelově tvrdit, že již nejde o průzkumy, ale jen o výzkumy, pro které průzkumná území nepotřebuje.
„Do průzkumů jen se souhlasem obcí“, „do průzkumů všude navzdory názoru obcí“, „průzkumy jen na dvou vstřícných lokalitách“, „průzkumy na všech sedmi lokalitách“, „průzkumná území jsou naprosto nezbytná pro výběr lokalit“, „průzkumná území pro výběr lokalit nepotřebujeme“ [2] … jen výběr ze zásadních názorových obratů zodpovědných státních úřadů za posledních několik let ukazuje na naprosto chaotický postup, kdy se nelze spolehnout na nic a přitom jde o budoucnost řady generací v našich obcích. Zvláště pak znepokojující je, že frekvence těchto názorových zvratů se začíná rychle zvyšovat.
Pro běžného občana je obtížné vyznat se v situaci. Nedůvěru ve starosty a aktivní spolky se pak snaží Správa úložišť vzbudit útočným stylem inzerátů, v nichž začala pomlouvat své kritiky a obviňovat je z demagogie a lží a to i na základě podsunutých tvrzení [3]. Na reklamu letos hodlá vydat 2,9 milionu korun.
Hlubinné úložiště vysoceradioaktivních odpadů je stavba, která negativně dopadne na život v regionu již během desítek let trvající přípravy, dalších sto let přibude zavážení nebezpečných radioaktivních odpadů a i po uzavření bude v podzemí uložený odpad nebezpečný ještě statisíce let. Poctivý, neuspěchaný a předvídatelný postup zodpovědných státních organizací by měl být základem pro získání porozumění dotčených obcí. Dnes ho nevidíme.
Jiří Popelka, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Na stanoviska a prohlášení Správy úložišť se můžeme spolehnout, ale jen, že budou brzy popřena. Těžko pak věřit lidem, kteří každou chvíli říkají něco jiného, jak se jim to zrovna hodí.“
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 22 obcí a měst a 12 spolků za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz
Další informace může poskytnout:
Jiří Popelka, místostarosta města Jistebnice, předseda spolku Zachovalý kraj a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti - tel.: 739 339 028, e-mail:
Poznámky:
[1] Geofyzikální práce pro popis geologické stavby potenciálních lokalit HÚ v ČR, https://www.vestnikverejnychzakazek.cz/Form02/Display/28547
[2] „Do průzkumů jen se souhlasem obcí“ - Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím Správy úložišť radioaktivních odpadů až do konce roku 2012 opakovaně a veřejně slibovaly starostům a občanům v místech plánovaných průzkumů, že je nezahájí bez jejich souhlasu. Ve vstřícných obcích byly připravovány smlouvy o spolupráci mezi nimi a SÚRAO.
„Do průzkumů všude navzdory názoru obcí“ – Na začátku roku 2013 došlo pod vedením ministra Martina Kuby k zásadnímu obratu a rozhodnutí, že SÚRAO, navzdory nesouhlasu na některých lokalitách, zahájí geologické průzkumy na všech sedmi. Což se i stalo.
„Průzkumy jen na dvou vstřícných lokalitách“ – V červenci 2016 oznámil ministr průmyslu Jan Mládek s ředitelem SÚRAO Slovákem zastavení snahy o průzkumy na lokalitách, které nesouhlasí a pokračování jen na údajně vstřícných lokalitách Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku.
„Průzkumy na všech sedmi lokalitách“ – Protože i v označených lokalitách vzbudilo prohlášení vlnu nevole, v tichosti bylo na podzim 2016 od ohlášeného zastavení odstoupeno. To potvrdily neúspěšné žádosti SÚRAO o prodloužení platnosti průzkumných území na všech sedmi lokalitách na sklonku roku 2016.
„Průzkumná území jsou naprosto nezbytná pro výběr lokalit“ – Odůvodnění a obsah žádostí o stanovení průzkumných území shrnuté zde: https://www.surao.cz/hlubinne-uloziste/gpp , zpracované a odsouhlasené projekty průzkumných prací zde: http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/dokumenty/odborne-studie/jak-budou-vypadat-pruzkumne-prace-na-lokalitach.html,
ale také žádosti o prodloužení doby platnosti průzkumných území z prosince 2016, namátkou pro lokalitu Magdaléna zde: http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/lokality/magdalena/pravni-stav-mag/zadost-surao-o-prodlouzeni-doby-platnosti-pruzkumneho-uzemi-pro-zvlastni-zasahy-do-zemske-kury-magdalena.html
„Průzkumná území pro výběr lokalit nepotřebujeme“ – Dopis ředitele SÚRAO starostům v dotčených obcích ze dne 16. června 2017, ale i tisková zpráva SÚRAO k zastavení řízení o prodloužení platnosti průzkumných území: https://www.surao.cz/aktuality/clanek-406-stanovisko-surao-k-zastaveni-rizeni-k-prodlouzeni-platnosti-stanoveni-pruzkumnych-uzemi-na-7-lokalit
[3] V inzerátech v Deníku v dubnu pod názvem „Hlubinné úložiště bez demagogie a přehnaných emocí“, tamtéž v květnu „Hlubinné úložiště (HÚ) – bez demagogie…“, v jarním čísle magazínu Zprávy ze Správy.
(C) Platforma proti hlubinnému úložišti