Střety německé vlády s Bavorskem kvůli plánu na skladování radioaktivního odpadu

Německá vláda představila plán na čtyři sklady radioaktivního odpadu, který se dosud hromadí u jaderných elektráren ve Francii a Velké Británii, ale tento tah vyvolal kritiku ze strany Bavorska, které žádný jaderný odpad přijmout nechce. Po jaderné havárii japonské Fukušimy v roce 2011 se Německo rozhodlo uzavřít všechny své jaderné elektrárny do roku 2022, ale stále musí vyřešit, jak se vypořádat s tunami vysoce radioaktivního odpadu.

Původní plány přeměnit prozatímní úložiště jaderného odpadu v solném dole v Gorlebenu v Dolním Sasku na konečné úložiště byly zhaceny masovými protesty a lokalita byla nakonec zákonem vyloučena z výběru.
Nejnovější plán předložený ministryní životního prostředí Barbarou Hendricks předpokládá dočasné skladování u jaderných elektráren Brokdorf (Šlesvicko-Holštýnsko), Philippsburg (Bádensko-Württembersko), Biblis (Hesensko) a Isar (Bavorsko). Tyto čtyři lokality by měly pojmout 26 kontejnerů německého jaderného odpadu, který je zpracováván a uložen ve francouzském La Hague a anglickém Sellafieldu.

Ale oznámení rozhořčilo bavorského státního ministra Marcela Hubera, který nazval jednostranné rozhodnutí vlády za „politicky nerozumné a nestoudné". Bavorsko je už ve sporu s Berlínem kvůli plánům na vybudování vedení vysokého napětí na přenos větrné energie ze severu na jih poté, co bavorský premiér Horst Seehofer zrušil svou podporu pro rozšíření sítě.

Hendricks zareagovala, že Bavorsko v minulosti vyprodukovalo velké množství jaderného odpadu, a proto se nemůže vyhýbat své zodpovědnosti za něj a klást odpor vůči vybudování skladů. Ve společném prohlášení čtyři hlavní producenti elektřiny v zemi RWE, E.ON, EnBW a Vattenfall uvítaly návrh ministerstva životního prostředí. Navíc tyto společnosti oznámily, že jsou ochotny zrušit několik žalob proti vládě a několika státům, pokud bude dosaženo trvalé dohody, včetně dělení nákladů.

V těchto soudních sporech společnosti odmítly zákon z roku 2014, který zakázal převážet přepracovaný jaderný odpad do centrálního úložiště v Gorlebenu a stanovil, že má místo toho být skladován v areálu jaderných reaktorů. Společnosti prohlašují, že zákaz převozu odpadu je politicky motivován a že jeho skladováním v areálu elektráren vzniknou dodatečné náklady, které by neměly hradit.

Více informací:
http://www.reuters.com/article/2015/06/19/us-germany-energy-nuclear-waste-idUSKBN0OZ1S420150619

*****

(c) Olga Kališová, Temelín.cz podle Markus Wacket a Michael Nienaber, Reuters / Foto: Greenpeace International