SÚRAO opět změnilo postup a žádá o stanovení nových průzkumných území pro hlubinné úložiště na všech lokalitách

Další otočku Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) s údivem sledují starostové a obyvatelé obcí, na jejichž území tato státní organizace hledá místo pro vybudování hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva.  SÚRAO ohlašovalo na letošní rok výběr 4 lokalit, na kterých hodlá v dalších letech pokračovat v geologických pracích včetně hlubokých vrtů. Přesto v minulých dnech začalo podávat Ministerstvu životního prostředí žádosti s cílem získat nová průzkumná území na celkem 9 lokalitách a s platností až do roku 2025.

Obce, které na svém území hlubinné úložiště odmítají, tak nyní mají prakticky poslední možnost z pozice účastníka řízení hájit zájmy svých občanů před tím, než bude vybrána finální lokalita. Situaci by mohl změnit od roku 2012 slibovaný zákon o zapojení obcí do výběru úložiště, ale jeho návrh zatím není ani na stole.

SÚRAO tentokrát nepodává žádosti o stanovení průzkumných území na všech lokalitách najednou. První řízení, kdy se k žádosti vyjadřují obce, již probíhá na lokalitě Kraví hora v sousedství bývalých uranových dolů na Žďársku a Tišnovsku.  Nové průzkumné území nazvané Kraví hora I se má ještě výrazně zvětšit ze 17 km2, které mělo to původní, na nyní požadovaných 27,65 km2.   Ministerstvo životního prostředí se však bude muset vypořádat i s rozsudkem Městského soudu v Praze, který 27. února rozhodnutí ministra životního prostředí o stanovení původního průzkumného území Kraví hora z října 2014 zrušil a průzkumné území tak zde nebylo platné.

Brzy začne řízení o stanovení průzkumného území na lokalitě EDU-západ na Vysočině, pokračovat má ETE-jih v Jihočeském kraji a další lokality. Žádosti jménem SÚRAO prostřednictvím mandátní smlouvy podává státní podnik DIAMO.

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „I když SÚRAO prohlašuje, že v geologických pracích bude pokračovat jen na čtyřech lokalitách, žádosti o nová průzkumná území se týkají všech devíti. Co se stane s těmi, které nebudou vybrány? Opravdu máme věřit prohlášením, že tato průzkumná území budou později zrušena? Obávám se po letech zkušeností, že spojení „dodržet slib“ a SÚRAO k sobě nepasuje.“

Martin Schenk, předseda a mluvčí OS Nechceme úložiště Kraví hora řekl: „SÚRAO opět začíná hru o hlubinné úložiště bez toho, aby byly stanoveny pravidla. Žádá po obcích souhlas s průzkumným územím a přitom ještě neprezentovalo výsledky dosavadní práce. Stále mění způsob vyhledávání finální lokality a svým způsobem komunikace a změnami již absolutně ztratilo důvěru obcí.“

Mezi členy Platformy proti hlubinnému úložišti byla nově přijata obec Lubenec z lokality Čertovka v Ústeckém kraji. Koalice tak nyní sdružuje 36 členů (24 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

Další informace mohou poskytnout:
Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,  tel.: 725 972 632, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Martin Schenk, OS Nechceme úložiště Kraví hora – tel.: 777 646 646, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

*****
(C) Petr Nohava -  Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti