Uklidní výměna ředitele Správy úložišť konflikt mezi státní správou a obcemi?
Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti přivítaly odvolání dosavadního ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřího Slováka z funkce. O tento krok ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou samy požádaly na počátku prosince 2018, když již ztratily poslední zbytky důvěry v poctivý výběr lokality pro úložiště. Pokud má dojít k uklidnění dnešního vážného konfliktu mezi státní správou a starosty i obyvateli dotčených obcí a měst, bude nezbytné proměnit ohlášenou personální výměnu v zásadní obrat práce SÚRAO.
Platforma proti hlubinnému úložišti od změny očekává, že:
- SÚRAO začne postupovat transparentně. Dojde k neprodlenému zveřejnění dlouho slibovaných závěrečných zpráv z již ukončených geologických prací provedených v lokalitách, obce získají vyhodnocení dopadů na životní prostředí, zpracované studie proveditelnosti úložiště a výsledky výzkumů veřejného mínění v jejich lokalitách. Výběr lokalit pro další etapu průzkumů již nebude probíhat za přísně zavřenými dveřmi a umožní sledování výběru nezávislými odborníky, ve které budou mít obce důvěru.
- SÚRAO stáhne podané žádosti o stanovení průzkumných území pro geologické práce. Síly starostů, obecních i městských úřadů zcela zbytečně odčerpává nutnost čelit snaze Správy stanovit nová průzkumná území pro geologické práce s platností až do roku 2025 na všech 9 lokalitách. Pokud platí, že vybrány mají být jen 4 lokality, jde na 5 lokalitách o zcela nadbytečný krok.
- Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se SÚRAO bez odkladů dopracují návrh slibovaného zákona, který bude řešit zapojení dotčených obcí do výběru úložiště. Podle provedených právních analýz dnes samosprávy reálně nemají příliš možností, jak obhajovat zájmy svých občanů, když proti nim stojí státní úřady. K případnému hlubinnému úložišti lze ale dojít jen v konsensu s komunitami, kterých se týká.
- Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci se SÚRAO zpracují nový harmonogram přípravy úložiště tak, aby před výběrem lokalit do další etapy geologických prací došlo ke schválení zákona o zapojení obcí. Výběr lokality pro úložiště by měl být dopředu jasně definován tak, aby posléze nedocházelo k účelovým zvratům.
Martin Schenk, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Změna na postu ředitele Správy úložišť nám dává naději, že by mohlo dojít i k dalším nezbytným změnám v práci této instituce, zejména co se týká otevřenosti a lepší komunikace se starosty a obyvateli obcí, kde hledá úložiště. Po nabytých zkušenostech jsme však opatrní v přílišném optimismu, následující týdny a měsíce teprve ukáží.“
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 46 členů (32 obcí a měst a 14 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz
*****
(C) Martin Schenk - Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti