Už páté rozhodnutí o průzkumném území pro úložiště zrušil soud
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministra životního prostředí, kterým bylo stanoveno průzkumné území pro hlubinné úložiště vysoko radioaktivních odpadů v lokalitě Čertovka na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje [1]. Jde již v pátý úspěch obcí a spolků, když jiné senáty téhož soudu zrušily platnost průzkumných území v lokalitách Březový potok v Pošumaví, Horka a Kraví hora na Vysočině a Magdaléna na Táborsku. Jediná žaloba týkající se průzkumného území Čihadlo na Jindřichohradecku neuspěla, ale obce i spolky se vůči rozsudku odvolaly. V případě poslední lokality Hrádek na Jihlavsku její obyvatelé na verdikt soudu zatím čekají. Celkem žaloby proti rozhodnutí ministra životního prostředí podalo 18 obcí a 6 spolků.
Hlavním důvodem, pro který se soud rozhodl zrušit průzkumné území na lokalitě Čertovka je, že Ministerstvo životního prostředí nezohlednilo veřejný zájem obyvatel vybraných obcí, navíc v případě Lubence podložený jednoznačným výsledkem místního referenda.
V letošním roce má dojít ke snížení počtu zvažovaných lokalit z devíti (v minulých letech k původním sedmi v tichosti přibyly další dvě poblíž jaderných elektráren Temelín a Dukovany) na čtyři. Pro tento výběr lokalit ale Správa úložišť radioaktivních odpadů hodlá použít výsledky geologických prací, které byly získány na průzkumných územích, jejichž platnost zrušil soud. To citelně zpochybňuje právní korektnost celého výběru.
Jiří Chaloupecký, starosta obce Lubenec řekl: „Úspěchem u soudu jsme potěšeni. Způsob, jakým o naší budoucnosti rozhodují státní úřady, je totiž nehorázný a proto požadujeme přijetí zákona o zapojení obcí do výběru úložiště.“
Jitka Kantová, jednatelka spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí řekla: „Jsme nadšeni, že rozsudek uznal naše námitky. Do dnešní doby stát s námi jednal jen arogantně a z pozice síly. Při tak velké stavbě, která na mnoho let ovlivní život obyvatel je zapotřebí důkladné přípravy již v počátku. Úředníci, pověření touto stavbou, pracují amatérsky a nezodpovědně.“
Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Řečeno sportovním žargonem je skóre obce versus stát 5:1 pro státní instituce pořádnou ostudou. Je zřejmé, že postup státu je chybný a je nejvyšší čas jej změnit. Bez jasně daných pravidel a férového procesu problematiku jaderného odpadu řešit nelze.“
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 45 členů (31 obcí a měst a 14 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. Viz www.platformaprotiulozisti.cz .
Další informace může poskytnout:
Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, tel.: 725 972 632, email:
Poznámky:
[1] Tisková zpráva Platformy z 27. 3. 2018 „Další rozhodnutí o průzkumných územích pro úložiště zrušil soud“ - http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press/dalsi-rozhodnuti-o-pruzkumnych-uzemich-pro-uloziste-zrusil-soud.html
[2] Metodické pokyny SÚRAO „Požadavky, indikátory vhodnosti a kritéria výběru lokalit pro umístění hlubinného úložiště“ - https://www.surao.cz/data/original/files/hu/kriteria.pdf
[3] „Srovnávací analýza českých kritérií pro výběr úložiště“, Öko-Institut e.V., Darmstadt, červenec 2017 - http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/dokumenty/odborne-studie/srovnavaci-analyza-ceskych-kriterii-pro-vyber-uloziste.html
[4] Tisková zpráva Platformy z 26. 6. 2018 „Ministerstvo průmyslu se vysmálo obcím, u kterých chce nechat vyhořelé palivo – slibovaný návrh zákona vládě nepředložilo“ - http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press/ministerstvo-prumyslu-se-vysmalo-obcim-u-kterych-chce-nechat-vyhorele-palivo-slibovany-navrh-zakona-vlade-nepredlozilo.html
*****
(C) Petr Nohava - Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti