Zajistit výstavbu úložiště nelze navzdory lidem
Platforma proti hlubinnému úložišti oslovila předsedy politických stran ANO Andreje Babiše a ČSSD Jana Hamáčka, které v představeném Programovém prohlášení připravované vlády slibují: „Zajistíme … výstavbu hlubinného trvalého úložiště radioaktivního odpadu.“. Výběr lokality pro úložiště není pouze geologickou otázkou, je potřeba také dojít ke shodě s komunitami žijícími ve vybraných regionech. Dnes však v České republice kulminuje dlouho trvající spor mezi státními úřady a dotčenými samosprávami, které po nabytých zkušenostech přestaly zodpovědným státním institucím věřit. Platforma sdružující 28 dotčených měst a obcí a 13 spolků zastupujících občany z lokalit vybraných pro možnou výstavbu úložiště nabídla oběma předsedům férový dialog k této problematice.
Jen za poslední roky zažili starostové několik zásadních obratů v postupu Ministerstva průmyslu a obchodu a jemu podřízené Správy úložišť radioaktivních odpadů, porušené sliby, které dostali, či zatajování informací. Postup státu vyvolává nedůvěru nejen v transparentnost procesu, ale také nejistotu, zda nalezené místo bude skutečně garantovat nejlepší dostupnou bezpečnost po dlouhé stovky tisíc let.
Zajistit výstavbu trvalého hlubinného úložiště radioaktivního odpadu, ke které fakticky má dojít až v dalších desetiletích, lze paradoxně i tak, že současný neprůhledný proces bude přerušen. Platforma proti hlubinnému úložišti je přesvědčena, že nejprve je nutné dohodnout a ukotvit potřebná pravidla, jak přesně a podle jakých kritérií má být vhodná lokalita vybrána a rovněž připravit a přijmout zvláštní zákon o postupu při vyhledávání hlubinného úložiště, jak s ním počítá nový atomový zákon [1].
Nové žádosti o stanovení průzkumných území, o která nyní začala Správa úložišť radioaktivních odpadů žádat na všech devíti vytipovaných lokalitách a která vyvolávají novou vlnu konfliktů se samosprávami, by měly být staženy. O průzkumná území by mělo být zažádáno až po jasném nastavení pravidel a také po otevřeném a oponovaném výběru lokalit. Případné zpoždění v řádu jednotek let totiž neznamená nic oproti požadavku na bezpečnost po statisíce let.
Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Bez jasných pravidel a slibovaného zákona o úložišti není možné v procesu výběru lokality pokračovat. Pro vznikající vládu je zajištění férového procesu příležitostí přispět k řešení více jak 15 letého problému."
Cílem Platformy proti hlubinnému úložišti je prosadit takový způsob hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. Více na www.platformaprotiulozisti.cz .
Poznámka:
[1] Nový atomový zákon č. 263/2016 Sb., par. 108 odst. (4): „Postup při stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při stanovení chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterým náleží příspěvek z jaderného účtu dle § 117 odst. 1, a jejich občanů v těchto procesech, stanoví zvláštní zákon.“.
Otevřený dopis Platformy proti hlubinnému úložišti předsedovi ANO Andreji Babišovi a předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi z 15. května 2018
*****
(C) Petr Nohava - Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti