Ruský projekt těžby uranu v Tanzánii bude mít vážné ekologické dopady

Dceřinná společnost ruského Rosatomu nazvaná Uranium One získala povolení k průzkumu a těžbě uranu v jižní Tanzánii. Podle vyjádření představitele firmy Andreje Šutova dojde k zahájení těžby v roce 2018, což zajistí zisk „pro naši společnost i pro Tanzánii“. V dalším kroku firma nabízí výstavbu výzkumného reaktoru.

Těžba uranu v jižní Tanzánii ovšem přináší vážná ekologická rizika. Ložisko se totiž nachází v lokalitě Mkuju River uvnitř světově proslulé Selousovy rezervace – nejrozlehlejšího chráněného území v Africe zařazeného na seznam Světového dědictví UNESCO. Na území Selousovy rezervace se dosud podařilo udržet podmínky, díky kterým zde ve volné přírodě žijí sloni, nosorožci, leopardi, žirafy, hroši nebo krokodýli.

Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) představuje těžba uranu v rezervaci vážná zdravotní rizika pro obyvatele Tanzánie i pro divokou přírodu. Amani Ngusaru, ředitel pobočky WWF v Tanzánii, vyjádřil obavu, že rozhodnutí současné vlády bude mít dalekosáhlé důsledky nejen v blízké budoucnosti. Pro těžbu uranu má být použita technologie podzemního loužení, což podle vyjádření WWF znamená, že nebude možné zabránit riziku kontaminace zdrojů podzemní vody.

Více informací: http://allafrica.com/stories/201611010711.html

*****

(C) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: gailhampshire from Cradley, Malvern, U.K pro Wikimedia Commons