Rusnokova vláda se surovinovou politikou zabývat nebude

Rusnokova vláda v demisi odložila projednávání surovinové politiky do konce letošního roku. Projednávání krajně problematického materiálu, který ovlivní podobu českého těžebního průmyslu na desítky let i životy stovek tisíců lidí, tak bude obnoveno až po řádných volbách. Ministři se nakonec návrhem vůbec nezabývali. Neschválili tedy hlavní cíle surovinové politiky, jak původně navrhoval ministr průmyslu Cienciala, ale materiál dokonce ani nevzali na vědomí. Ekologické organizace, které návrh pocházející ještě z dílny ministra Martina Kuby dlouhodobě kritizují, rozhodnutí vlády přivítaly.

Jan Rovenský z Greenpeace uvedl: „Pan premiér Rusnok splnil svůj slib, že jeho vláda se surovinovou politikou zabývat nebude. Bylo to napínavé až do poslední chvíle, protože ministr Cienciala se rozhodl, že svůj návrh z vlády dobrovolně nestáhne. Pro tuto chvíli to pro obce ohrožené těžbou i životní prostředí dopadlo nejlépe, jak mohlo.

Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil: „Obyvatelé obcí, pod nimiž leží zásoby uranu, hnědého uhlí nebo zlata, si mohou na čas oddychnout. Je teď i na jejich volbě, zda nová vláda bude prodlouženou rukou těžařů, anebo bude hájit veřejný zájem."

Vláda měla na svém jednání 14. srpna 2013 projednávat rok starý návrh koncepce pocházející ještě z dílny ministra Kuby, který obsahuje řadu plánů nebezpečných pro zdraví občanů, pro jejich peněženky i pro českou krajinu. Za jeho nejhorší nedostatky považují ekologické organizace:

  • obnovení vyvlastňovacích paragrafů, které loni z horního zákona vyškrtla Nečasova vláda,
  • faktickou stavební uzávěru v desítkách obcí v severních Čechách,
  • plány na prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí (byť „pouze“ podmíněně a s časovým odkladem do roku 2016),
  • otevření nových uranových dolů,
  • výstavbu nových spaloven recyklovatelného odpadu financovanou z rozpočtů domácností formou pevných výkupních cen takto vyrobené energie,
  • podporu pro těžbu zlata na Šumavě, v Brdech nebo u slapské přehrady.

*****

(c) Edvard Sequens a Jan Rovenský, Temelín.cz / fotografie: Václav Vašků