Vláda USA řeší možností likvidace uranových dolů na území Navahů

Po dohodě se zástupci Navahů oznámila vláda Spojených států, že zaplatí 13 milionů dolarů za průzkum možností likvidace šestnácti uzavřených uranových dolů na území kmene. Průzkum je základní podmínkou pro rozhodnutí o způsobu likvidace těchto ekologických zátěží. Rozsah prací souvisejících s průzkumem určí vládní agentura pro životní prostředí ve spolupráci se zástupci Navahů. Náklady na konečnou likvidaci dolů bude možné odhadnout až po ukončení průzkumu.

Území Navahů se rozkládá na ploše 70 tisíc čtverečních kilometrů ve státech Utah, Arizona a Nové Mexiko. Vzhledem ke geologickým podmínkám regionu zde došlo po druhé světové válce k prudkému rozvoji těžby uranové rudy.

Mezi lety 1944 a 1986, kdy byl poslední důl uzavřen, zde byly vytěženy čtyři miliony tun uranové rudy. Do roku 1966 byl výhradním odběratelem vytěženého uranu vládní výbor pro atomovou energii. Mnoho Navahů v dolech pracovalo, další pak žili v jejich bezprostřední blízkosti či v sousedství zařízení na zpracování uranu.

Od roku 2008 spolupracují vládní orgány včetně ministerstva životního prostředí a jaderného dozoru na řešení problému kontaminace zapříčiněné těžbou uranu na území Navahů. Z federálního rozpočtu již byla financována opatření za 100 milionů dolarů. Vedle zajištění pitné vody pro stovky rodin, byl proveden monitoring více než pěti set dolů. Experti zároveň vytipovali čtyřicetšest  z nich, které mají být zajištěny prioritně. Aktuální dohoda se týká šestnácti dolů ze zmíněných šestačtyřiceti, u kterých není šance na zajištění likvidace soukromou osobou.

V roce 2014 oznámily vládní orgány, že do likvidace uranových zátěží na území Navahů vloží miliardu dolarů získanou v soudním sporu vlády s těžební společností Anadarko, jejíž dceřinná firma provozovala zmíněné část zmíněných uranových dolů.

Více informací:

http://www.justice.gov/opa/pr/us-will-pay-132-million-cleanup-evaluation-16-abandoned-uranium-mines-navajo-nation

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / foto: ShawnHasIssues/Flickr