Nové bloky v Mochovcích se prodražují podobně jako reaktory ve Finsku a Francii

Mimořádná valná hromada Slovenských elektráren schválila navýšení rozpočtu dostavby dvou bloků v jaderné elektrárně Mochovce na 3,8 miliard eur. Většinový vlastník podniku, kterým je italská společnost Enel, navýšení rozpočtu prosazoval již několik měsíců. Vláda, která kontroluje ve Slovenských elektrárnách třetinu akcií, nakonec souhlasila. Oproti rozpočtu zveřejněnému Ficovou vládou v roce 2008 jde o nárůst o miliardu eur. V době privatizace podniku odhadoval vítězný Enel cenu dostavby na 1,8 miliardy eur.

Mochovce se stejně jako projekty ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanville potýkají s trvalým růstem nákladů (jde o jediné tři projekty jaderných elektráren, které jsou v současné době v Evropské unii ve výstavbě). Výstavba třetího a čtvrtého bloku byla zahájena ve druhé polovině osmdesátých let, v devadesátých letech pak byla pro nedostatek financí zastavena.

V první fázi výstavby bylo utraceno 20 miliard slovenských korun, což v současných cenách podle kalkulací Greenpeace činí 865 milionů eur. Přičteme-li tuto částku k aktuálnímu rozpočtu dostavby, dostaneme 4,665 miliard eur. Při vztažení celkové ceny na jednotku výkonu se v Mochovcích dostáváme těsně pod 5000 eur na instalovaný kilowatt.

Podle Slovenských elektráren bude třetí blok v Mochovcích dokončen v prosinci tohoto roku. Nelze ovšem vyloučit, že termín bude posunut jako už několikrát v minulosti.

Více informací:
http://www.energia.sk/tema/elektrina-a-elektromobilita/novy-rozpocet-pre-mochovce-dostal-zelenu/12904/
http://ekonomika.sme.sk/c/4046587/elektrarne-zacnu-s-dostavbou-mochoviec-buduci-rok.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: archiv Calla