Obě rozestavěné jaderné elektrárny ve Spojených státech se zpožďují a prodražují

Investoři projektu výstavby dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Summer v Jižní Karolíně zveřejnili v polovině srpna návrh hlavního dodavetele, společnosti Westinghouse, na odklad dokončení stavby a zahájení provozu. Podle původního harmonogramu měly být reaktory spuštěny v dubnu 2016, po zahájení výstavby byl termín posunut na rok 2017. Aktuálně Westinghouse deklaruje, že v případě přijetí opatření k urychlení výstavby bude reaktor uveden do provozu koncem roku 2018. Bude-li výstavba pokračovat v současném režimu, očekávají dodavatelé spuštění do poloviny roku 2019. Druhý reaktor by měl být dokončen o rok později. 

Společnosti, které si nové reaktory objednaly, odmítají nový harmonogram Westinghouse přijmout. Stejně tak odmítají hradit vícenáklady vyplývající z prodloužení výstavby. Částku, o kterou se výstavba prodraží, Westinghouse zatím investorům nesdělil. Podle nezávislých odhadů půjde minimálně o půl miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že cena každého dne zdržení je regulačními úřady odhadována na 2 miliony dolarů, půjde spíše ještě o větší zdražení.

S obdobnými potížemi se potýká i druhý projekt výstavby nových jaderných reaktorů ve Spojených státech – Vogtle ve státě Georgia (podle očekávání – v elektrárnách Vogtle a Summer jde o příbuzné projekty se stejnými technologiemi a dodavateli). Spuštění prvního reaktoru bylo zatím posunuto z dubna 2016 na rok 2018, ovšem Westinghouse má v blízké době předložit aktualizovaný plán stavebních prací. Stávající  byl rozpracován jen do konce roku 2015. Rozpočet projektu na výstavbu dvou reaktorů v elektrárně Vogtle zatím narostl ze 14,1 na 15,5 miliard dolarů.

Pro americký jaderný průmysl je znepokojivé, že projekty Vogtle a Summer jsou vnímány jako referenční, další investoři se budou rozhodovat podle jejich výsledků. Příslib, že nová generace reaktorů překoná potíže s prodlužováním a prodražováním výstavby, které zastavily rozvoj jaderného průmyslu v osmdesátých letech, již prakticky nemůže být naplněn.

Klíčovou otázku položil v reakci na odklad spuštění elektrárny Summer ředitel regulačního úřadu Jižní Karolíny C. Dukes Scott: „Zpoždění znamená nárůst nákladů a musíme se ptát, kdo je zaplatí.“ Možností není mnoho. Pokud Scottův úřad nepovolí promítnutí zvýšených nákladů do ceny elektřiny, budou se o ztrátu muset podělit investoři s dodavatelskými firmami.

Více informací:
http://www.cleanenergy.org/delays-and-cost-increases-plague-new-vogtle-nuclear-reactors/
http://m.news-journal.com/mobile/news/nation/s-carolina-nuclear-plant-delays-pressure-industry/article_d3240127-3581-5ac1-8cc9-0559879caeda.html#.U_G8pW8sIC8.twitter

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: CNBC.com