EDF zveřejnila navýšení ceny jaderné elektrárny Hinkley Point

Jaderná elektrárna Hinkley Point se dvěma reaktory EPR, kterou na zakázku britské vlády staví společnost EDF, bude ve srovnání s posledním odhadem dražší o 1,5 miliardy liber. Vyplývá to z vyjádření společnosti EDF ze začátku července. Celková cena elektrárny se tak dostala na úroveň 19,6 miliardy liber v cenách roku 2015. V hodnotě používané pro porovnání zdrojů různého výkonu se cena Hinkley Point dostala na 7120 eur/kW.

EDF rovněž připustila, že výstavba jaderné elektrárny Hinkley Point by se mohla protáhnout o jeden a půl roku. Firma ovšem deklaruje, že přijme opatření, která zdržení zabrání. Ve smlouvě s britskou vládou je uvedeno plánované datum spuštění do konce roku 2025. V případě, že by se doba výstavby protáhla o více než čtyři roky, tak bude EDF postižena finančně – dojde ke zkrácení doby, po kterou bude mít nárok na garantovanou cenu elektřiny.

Podle smlouvy mezi EDF a britskou vládou má produkce elektrárny garantovanou cenu elektřiny na úrovni 92,5 libry/MWh po dobu 35 let. Částka je uvedena v cenách roku 2012, reálná cena bude záviset na vývoji inflace. Kdyby byla elektrárny spuštěna dnes, činila by garantovaná cena 103 liber/MWh. Současná tržní cena se pohybuje pod úrovní 40 liber/MWh.

Více informací:
http://inpublic.globenewswire.com/releaseDetails.faces?rId=2117243
http://www.bbc.com/news/business-40479053

*****

(c) Karel Polanecký, Temelin.cz // Foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo