ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Komentáře

Jádro nebo uhlí. A kam se ztratily OZE?

Pokud se nám nebude dařit stavět nové jaderné bloky, vrátíme se ke kutání a pálení uhlí. Tak se dá interpretovat stanovisko pana Mládka, když zachování limitů těžby podmiňuje úspěšným plněním státní energetické koncepce.

Ministr Mládek, který se v rozhovoru pro E15 označil za "nejvstřícnějšího k představám horníků" je po půl roce a několika více či méně povedených studiích nucen přiznat, že svoji vstřícnost k těžařům nemůže opřít o žádná relevantní data.

Snad již poslední  studie k problematice těžebních limitů z dílny MPO jasně říká, že je dostatečné "posunutí" limitů pouze na Bílině. Oproti dřívějším alarmistickým zprávám o nutnosti okamžitého rozhodnutí studie připouští až 10-leté odložení rozhodnutí o limitech na ČSA. Prolomení prý bude nutné pouze tehdy, když stát nebude plnit ASEK: "Teoreticky lze rozhodnutí s určitými náklady v řádu maximálně jednotek mld. Kč odložit až do doby předpokládaného ukončení těžby po roce 2025, kdy začnou na lokalitě rekultivační práce a kdy už by měla být v běhu výstavba obou nových jaderných zdrojů, realizovány významné úspory a zvýšení energetické účinnosti a realizována větší část rozvoje chytrých sítí a decentralizovaných zdrojů (str.3).  MPO též konečně přiznává, že CZT postavené na uhlí není žádná nedotknutelná modla, ale že během pár let začne mít smysl nahrazovat uhlí jinými technologiemi: "S očekávaným vývojem úspor a snížením objemu dodávek a nárůstu nákladů na snižování emisí a poplatků za jejich produkci dojde v horizontu 15 až 20 let k nárůstu CZT, u kterých bude záměna efektivní. Zásadní je tedy pro zabránění nárůstu cen tepla udržet dostupnost uhlí pro teplárny nejméně po dobu těchto 20 let". (str.76).

V rozhovoru též říká: "Máme akční plán pro rozvoj jaderné energetiky, a když se uskuteční, nebude zapotřebí bourat Horní Jiřetín. Ale co když nám to někdo překazí?" Ale copak otázka stojí jádro nebo uhlí? Vždyť MPO zpracovalo i tzv. zelený scénář ASEK, bez nových jaderných bloků. Podle MPO prý v tomto scénáři hrozí deficit výroby elektřiny. "Zapomněli" v něm totiž uvažovat intenzivnější rozvoj obnovitelných zdrojů, kterým lze tento deficit (13 TWh) poměrně snadno pokrýt.

A v případě úspěšného vývoje energetické unie lze počítat s importem elektřiny ze zemí s výhodnějšími přírodními podmínkami pro výroby z obnovitelných zdrojů. No prostě pořád nás straší nedostatkem elektřiny.

MPO by mělo pracovalo na naplnění své koncepce, tedy vytváření podmínek pro rozvoj nejen jádra, ale i chytrých sítí a obnovitelných zdrojů. Místo toho půl roku ztrácelo čas hledáním neexistujících důvodů pro bourání Horního Jiřetína.

Psáno pro blog iDNES

Daniel Vondrouš
Daniel Vondrouš
Mgr. Daniel Vondrouš je ředitelem Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Vystudoval obor Systematická biologie a ekologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracoval v Hnutí DUHA, jako asistent v Poslanecké sněmovně, tajemník a vedoucí poradců šesti ministrů životního prostředí. Zabývá se zejména ekologickou politikou a technickou ochranou životního prostředí.

Další články autora:


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies