Komentáře

Edvard Sequens

Od r. 1997 pracuje v občanském sdružení Calla – Sdružení pro záchranu prostředí České Budějovice jako konzultant a vedoucí projektů v oblasti energetiky,  byl i jeho předsedou. Působil v Nezávislé energetické komisi (Pačesově) a rovněž pracoval jako externí poradce ministra životního prostředí. Specializuje se na problematiku obnovitelných zdrojů energie. Za svou práci pro podporu využití sluneční energie obdržel Českou sluneční cenu 2002 od české sekce sdružení Eurosolar. Pracuje jako sekretář uskupení obcí a spolků Platforma proti hlubinnému úložišti.

Atomový tendr: překvapení domnělá i ta skutečná

Když vláda na nedávné tiskové konferenci oznámila, že prodlouží rozhodování o tendru na pátý dukovanský reaktor a zároveň požádá uchazeče o stavbu o závaznou nabídku celkem až čtyř reaktorů, bylo to pro mnohé redaktory a komentátory překvapení. Pro pozorné čtenáře Deníku referendum jistě ne, o chystaných záměrech české vlády se mohli dočíst například v komentáři „Nové reaktory v Dukovanech. Předražená a riskantní energie z daleké budoucnosti“.  

Záměr firmy Orlen štěpit uran v Osvětimi vzbuzuje řadu otázek

Calla v rámci dokončeného zjišťovacího řízení v procesu EIA (posouzení vlivů na životní prostředí) požádala české Ministerstvo životního prostředí, abychom se připojili k mezistátnímu posouzení dopadů polského záměru „Výstavba a provoz malé modulární jaderné elektrárny s celkovou kapacitou až 1 300 MWe v technologii BWRX-300“. Společnost Orlen Synthos Green Energy (OSGE) by ráda vedle svého chemického provozu Synthos u Osvětimi, asi padesát kilometrů od našich hranic, postavila jeden až čtyři reaktory od GE-Hitachi. 

Ztrojnásobení výkonu světové jaderné energetiky? Drahá a riskantní chiméra

Od klíčových představitelů států, kteří právě jednají na 28. konferencí OSN o změně klimatu v Dubaji se čekají řešení, jak udržet globální změny klimatu v mezích, které budou pro lidstvo zvládnutelné a zajistí budoucnost dalším generacím.  Premiér Petr Fiala však namísto jednání v rámci hlavního programu World Leader´s Summit, kde vystupovali hlavy států a předsedové vlád a řešili energetickou transformaci, financování klimatických opatření i zachování biodiverzity, věnoval svoji pozornost zejména vedlejšímu jednání s podpisem „Deklarace ke ztrojnásobení jaderné energie“, kterou připravila administrativa USA.

Nové reaktory v Dukovanech. Předražená a riskantní energie z daleké budoucnosti

Během podzimu mohli příznivci atomové budoucnosti Česka oslavit zdolání dalších milníků na cestě za svým snem. Nejprve v pondělí 30. října získala dceřinná firma ČEZu Elektrárna Dukovany II rozhodnutí o umístění stavby dvou nových reaktorů v Dukovanech a hned druhý den ráno, v poslední den posunuté lhůty, nakráčeli zástupci francouzského  EDF, kanadsko-amerického Westinghouse a korejské KHNP do sídla firmy v pražské Duhové ulici s finálními nabídkami v probíhajícím tendru na pátý dukovanský reaktor. A protože si tak přála vláda, je součástí balíčků nezávazná nabídka na dodávku další tří velkých reaktorů – šestého v Dukovanech a třetího a čtvrtého v Temelíně.

Drahý jaderný sen české vlády

Zdá se, že se ČEZ spolu s vládou chystají notně zadlužit Česko a budoucím spotřebitelům zdražit elektřinu.  Ministerstva průmyslu a financí chystají podklady pro vládu, které mají běžící tendr na jeden reaktor v Dukovanech překlopit na čtyřnásobek. Tedy v každé z našich jaderných elektráren by měly být postaveny reaktory rovnou dva.

Nepříjemné probuzení: jaderná energetika ve válce

Ruská agrese na Ukrajinu velmi ostře připomněla dříve opomíjený i bagatelizovaný problém – rizika, která uprostřed válečného dění přináší jaderná energetika. Na území denně ostřelované Ukrajiny jsou v provozu čtyři jaderné elektrárny s celkem patnácti reaktory.  Aktuálně sledujeme snahu zajistit chlazení největší evropské jaderné elektrárny v Záporoží na Ukrajině po zničení přehradní hráze Kachovka na Dněpru. 

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies