74 reaktorů je ohroženo tsunami

Katastrofa v jaderné elektrárně Fukušima, ke které došlo v důsledku silného zemětřesení a zaplavení vlnou tsunami, přiměla tým evropských vědců ke zmapování jaderných elektráren ohrožených podobným rizikem. Výsledkem jejich studie publikované v magazínu Natural Hazards je zjištění, že dalších 22 jaderných elektráren, zejména ve východní a jihovýchodní Asii, se nachází na ohrožených pobřežích.

Ve třiadvaceti jaderných elektrárnách (včetně Fukušimy) uvedených na seznamu, se nachází 74 reaktorů. 49 reaktorů je v současné době v provozu, zbytek se staví.

Další jaderná katastrofa spuštěná vlnou tsunami hrozí východní a jihovýchodní Asii mimo jiné kvůli velkému počtu 27 reaktorů stavěných v Číně. Autoři studie přitom podotýkají, že 19 ze zmíněných 27 nových čínských reaktorů (včetně dvou na Tchaj-wanu) se staví v pobřežních oblastech, které nejsou z pohledu tsunami bezpečné. Vedle Číny a Japonska je další rizikovou zemí Jižní Korea, která rozšiřuje dvě jaderné elektrárny umístěné v rizikové zóně.

Jeden z autorů studie, Joaquín Rodríguez-Vidal, specialista na geodynamiku z univerzity v Huelvě, vyzval představitele států, aby pečlivě zvažovali umisťování reaktorů: „Výběr lokality pro jaderné zařízení není důležitý jen pro státy, které je stavějí a využívají, ale pro širokou oblast, která může být zasažena únikem radiace.“

Více informací včetně mapových podkladů:
http://www.springerlink.com/content/8435862ux6166037/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // mapa: Joaquin Rodriguez-Vidal, Jose M. Rodriguez-Llanes and Debarati Guha-Sapir