ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Areva je špatně vybavená k výrobě dílů jaderných elektráren

Továrna Creusot Forge, která dodává obrovské ocelové části do jaderných elektráren po celém světě a která je vlastněna francouzskou společností Areva, je vyšetřována pro výrobu nestandardních dílů a falšování dokumentů. Inspekce francouzského regulačního orgánu pro jadernou bezpečnost ASN na konci roku 2016 prokázala nedostatečné technické zázemí pro výrobu velkých jaderných komponent.

Regulátoři ze Spojených států, Británie, Číny a dalších zemí teď také zkoumají kvalitu a výrobní problémy ve slévárně továrny Creusot Forge ve východní Francii potom, co Areva odkryla falšování výrobní dokumentace v období 1965-2013. „Jednou z cest, jak vyřešit problémy, bylo skrýt věci, a to byla chyba,“ řekl Remy Catteau z ASN. Dva reaktory ve Francii - Fessenheim 2 a Gravelines 5 – ve kterých byly díly vyrobené v Creusot Forge, byly po testech odstaveny kvůli obavám o bezpečnost.

Přes pokračující vyšetřování Areva doufá, že bude svou továrnu znovu moci spustit v létě 2017, pokud jí to ASN dovolí. Podle mluvčího společnosti chce Areva investovat 8 milionů EUR (6,94 milionu CZK) do zaručení kvality komponentů. Creusot Forge je klíčová pro francouzský jaderný dodavatelský řetězec. Vyrábí parogenerátory a další komponenty pro současnou generaci jaderných elektráren, ale také má za úkol vyrobit velké části pro novou generaci evropských tlakovodních reaktorů (EPR). Velká Británie schválila projekt EDF na postavení dvou reaktorů EPR pro Hinkley Point a očekává se, že Creusot Forge pro ně vyrobí některé komponenty.

V případě neobnovení provozu továrny by zákazníci společnosti Areva, včetně EDF, mohli přesunout své podnikání jinam. Areva by také mohla zadat své slévárenské zakázky jiným jaderným výrobcům jako Japan Steel Works a Mitsubishi Heavy Industries.

Problematická Flamanville 3

Závod Creusot Forge vyrobil víko a dno tlakové nádoby pro reaktor EPR ve Flamanville 3 v západní Francii, která je stále ve výstavbě. Ale na konci roku 2014 byly v dílech Areva zjištěny nadměrné koncentrace uhlíku, které oslabují ocel. „V případě Flamanville 3 bylo zařízení na hranici normy, nebyl tam žádný prostor pro mezní odchylku,“ řekl Catteau.

Budoucnost Flamanville je nyní nejistá. ASN v létě rozhodne, jestli dá zelenou spuštění nového reaktoru do roku 2018, navzdory oněm nedostatkům. Červená by vedla k dalším letům zpoždění pro společnost Areva a jejího zákazníka EDF.

Oprava průmyslu

Na konci ledna 2017 zaslal úřad ASN dopis společnosti Areva, v němž jí dal do konce března 2017 lhůtu na zodpovězení otázek ohledně kontroly kvality, počtu pracovních míst, provádění dohledu, školení a dodržování standardů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v továrně Creusot Forge. Zatím ale není jasné, na základě jakých posuzovacích kritérií dá ASN povolení ke znovuotevření továrny.

ASN již dlouho varoval, že finanční potíže francouzského jaderného průmyslu představují bezpečnostní riziko, což mohlo podle Catteaua částečně zavinit problémy v Creusot Forge. Areva restrukturalizuje a rekapitalizuje s pomocí peněz od francouzského státu poté, co léta finančních ztrát vymazala její majetek. Vyžádalo si to zatím 665 milionů EUR v roce 2016, 2,04 miliard EUR v roce 2015 a 4,83 miliard EUR v roce 2014.

Kritici francouzského jaderného systému říkají, že problémy v Creusot Forge dokazují, že dozor nad celým odvětvím, včetně ASN, potřebuje generální opravu. Autor zprávy „The World Nuclear Industry Status Report“ Mycle Schneider řekl, že francouzský parlament by měl pověřit nestranné odborníky k provedení vyšetřování, ale nevidí k tomu politickou vůli. „Celý řetězec odpovědnosti selhal, počínaje společností Areva, jejím klientem EDF a regulátorem ASN konče,“ řekl Schneider a dodal: „Zatím nevidím takovou iniciativu, která by se chtěla zabývat celkovým rozsahem problému.“

Originál článku: Areva factory ill-equipped to make nuclear parts - French watchdog; autor: Geert De Clercq; 16. března 2017.

*****

(c) Přeložila Olga Kališová, Calla (redakčně upraveno)// Foto: Reuters


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies