ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Bývalý šéf amerického jaderného dozoru označuje další provoz reaktorů za hazard

Greg Jaczko, který vedl jaderný dozor Spojených států (Nuclear Regulatory Commission – NRC) po dobu tří let včetně roku 2011, kdy došlo k fukušimské havárii, vydal knihu, v níž shrnuje své zkušenosti a poznatky. Kniha s názvem Confessions of a Rogue Nuclear Regulator (Zpověď neposlušného jaderného regulátora) je v amerických médiích označována jako „výbušná“. Autor v ní vyjadřuje přesvědčení, že provoz jaderných elektráren je velmi riskantní a jeho pokračování povede k další havárii ve Spojených státech nebo jinde ve světě. Navrhuje ukončit využívání jaderné energetiky.

V případě 98 reaktorů ve Spojených státech Jaczko uvádí, že nejsou provozovány tak bezpečně, jak by mohly být. Za jeden z problémů označuje skutečnost, že jaderný průmysl je do značné míry kontrolován na základě pravidel, která si sám určuje.

Jaczko v knize obhajuje své doporučení z roku 2011, aby Američané pobývající v Japonsku v době fukušimské havárie opustili zónu v okruhu 80 kilometrů od elektrárny. Doporučení považuje za přiměřené, neboť radioaktivní zamoření mohlo být výrazně vyšší, kdyby vítr v kritických dnech nefoukal směrem na moře.

U příležitosti vydání své knihy byl Gregory Jaczko konfrontován se svým výrokem z roku 2011, kdy řekl: „Jaderné elektrárny v naší zemi pracují bezpečně.“ Ve své reakci uvedl: „Tuto větu je třeba doplnit slovy …, ale mohou může na nich dojít k nehodě a bude na nich docházet k nehodám. A na to se musíme připravit.“

Více informací:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-6599195/Barack-Obamas-former-regulator-Greg-Jaczko-says-nuclear-power-hazardous.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz / foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies