Bývalý šéf jaderného dozoru USA navrhuje kvůli bezpečnosti odstavit americké reaktory

Gregory Jaczko, který byl ještě před rokem šéfem jaderného dozoru Spojených států (Nuclear Regulatory Commission – NRC), veřejně prohlásil, že reaktory provozované dnes v USA by měly být odstaveny. Podle Jaczkova názoru nemůže jaderný dozor v aktuální situaci zaručit, že nedojde k havárii, která by způsobila rozsáhlé zamoření okolí.

Jaczko reagoval na konkrétní rozhodnutí jaderného dozoru z konce března, kdy NRC minimálně o čtyři roky odložil rozhodnutí o zavedení dodatečných opatření u starších varných jaderných reaktorů. Jaderný dozor rovněž vyloučil možnost zahrnutí nákladů na dlouhodobou evakuaci obyvatel do posuzování ceny opatření pro prevenci rozsáhlých úniků radiace.

Americký jaderný dozor kritizovali v poslední době také další jeho bývalí členové. Hlavním důvodem kritiky je skutečnost, že NRC nepřijal po havárii ve Fukušimě opatření srovnatelná s jadernými dozory jiných zemí. Jaderný dozor se neřídí ani doporučeními, která v reakci na fukušimskou katastrofu sestavila komise Americké společnosti strojírenských inženýrů (ASME).

Gregory Jaczko je přesvědčen, že americké jaderné reaktory by měly být odstaveny po uplynutí doby jejich projektované životnosti. V současnosti již 73 ze 103 reaktorů provozovaných ve Spojených státech získalo povolení k prodloužení provozu o dvacet let. Jaczko uvedl, že NRC svým postupem ztrácí reputaci orgánu, pro který je na prvním místě jaderná bezpečnost. Komisaře podezírá, že místo zodpovědné práce na prevenci vážných nehod sázejí na šťastnou náhodu. Sázku na nízkou pravděpodobnost nehody ovšem vzhledem k potenciálnímu rozsahu dopadů považuje za nepřijatelnou.

V rozhovoru pro Nuclear Intelligence Weekly Gregory Jaczko uvedl: „Příští havárie může proběhnout podle scénáře, který nikdo nepředvídá. Dostupné analýzy říkají, že vážnou havárii nelze vyloučit. Cílem by proto mělo být udělat maximum pro to, aby se radioaktivní znečištění v případě havárie nedostalo mimo elektrárnu. To ale současná struktura a praxe jaderného dozoru neumožňuje.“

Více informací:
Stephanie Cooke, Nuclear Intelligence Weekly, Mar. 29, 2013
http://tinyurl.com/bqpatnr

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons