Černobyl 27 let po havárii a (nejméně) půl století před likvidací

V pátek 26. dubna uplyne 27 let od havárie čtvrtého bloku v černobylské jaderné elektrárně. K likvidaci jejích následků ovšem povede ještě hodně dlouhá cesta. Betonový kryt havarovaného reaktoru nazývaný sarkofág, který byl postaven v měsících následujících po katastrofě, rychle dosluhuje. O hermetickém uzavření reaktoru nemůže být řeč, radiace uniká řadou otvorů. Do děravého sarkofágu zatéká dešťová voda, kterou je třeba odčerpávat a poté ukládat v nádržích.

V posledních letech probíhají práce na náhradě sarkofágu. Nová konstrukce ve tvaru oblouku vyššího než sto metrů roste půl kilometru od zničeného reaktoru. Stavbu na místě stále znemožňuje vysoká úroveň radiace. Nový kryt, který bude nad reaktor dopraven po kolejích, má zajistit hermetické uzavření trosek a umožnit demontáž současného sarkofágu. Výstavbu krytu jehož cena se odhaduje na 1,5 miliardy eur, financuje Evropská unie, Spojené státy, Japonsko a Kanada. Nehoda z letošní zimy, kdy se pod tíhou sněhu zřítila střecha turbínové haly, ukazuje nezbytnost nového zabezpečení havarované elektrárny.

Výstavba nového krytu má být ukončena v roce 2015. Trosky reaktoru bude oddělovat od okolí ještě minimálně padesát let. Přemístění roztaveného jaderného paliva, jehož poloha stále není přesně známa, je plánováno nejdříve na rok 2065. Do té doby má být v blízkosti elektrárny vybudován dlouhodobý sklad radioaktivního odpadu.

Rok 2065 je také odhadován jako termín, kdy bude možné uzavřít přehled negativních dopadů černobylské katastrofy na zdraví obyvatel. Studie, kterou napsala Elisabeth Cardisová z Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny, odhaduje, že mezi lety 1986 a 2065 způsobí černobylská havárie 16 tisíc případů rakoviny štítné žlázy a 25 tisíc jiných onemocnění rakovinou.  

Více informací:
http://www.nature.com/news/2011/110328/full/471562a.html
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21449760
http://www.newscientist.com/article/dn20403-25-years-after-chernobyl-we-dont-know-how-many-died.html

 

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: archiv Calla