ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Francouzská Areva dodala provozovatelům jaderných elektráren vadné palivové tyče

Francouzský dodavatel jaderných technologií, společnost Areva, čelí dalšímu problému. V polovině listopadu zveřejnila, že v dodávkách pro provozovatele jaderných elektráren byly vadné palivové tyče. Podle vyjádření Arevy neznamená identifikovaná závada bezpečnostní riziko. Ve Švýcarsku byla kvůli problému s palivovými tyčemi od Arevy odstavena jaderná elektrárna Leibstadt.

Podle vyjádření Arevy byly odhaleny vadné díly v produkci závodu Paimboeuf, který vyrábí zirkoniová pouzdra pro palivové tyče. Následné kontroly ukázaly, že některé vadné palivové tyče byly omylem dodány odběratelům. Areva tvrdí, že vadné palivové tyče, které již byly vloženy do reaktorů, nepředstavují snížení bezpečnosti ani důvod pro přerušení provozu.

Mluvčí Arevy uvedl, že odběratelé byli o problému informováni. S odkazem na obchodní tajemství ovšem odmítl uvést, o které odběratele šlo. Není tedy jasné, zda vadné tyče palivové odebrala i společnost EDF, která je hlavním odběratelem a v minulých měsících musela odstavit několik reaktorů kvůli výrobním problémům v jiném závodě Arevy (výrobně tlakových nádob Creusot Forge).

Švýcarská média zároveň informovala, že jaderná elektrárna Leibstadt bude do konce roku kvůli vadným palivovým tyčím od Arevy uzavřena. Podle mluvčí elektrárny nebyly zaznamenány provozní problémy, ale palivové tyče budou preventivně vyměněny.

Více informací:
https://www.reuters.com/article/areva-switzerland/faulty-areva-fuel-rods-sent-to-nuclear-reactors-swiss-plant-closed-idUSL8N1NN5IR

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies