Fukušima: děti trpí rakovinou štítné žlázy

U 50 japonských dětí z prefektury Fukušima byla v poslední době provedena operace štítné žlázy. Tato informace vyplývá ze zprávy Fukushima Health Management ze dne 19. května 2014. U dalších 39 dětí byly na biopsii nalezeny podezřelé nálezy, ukazující na rakovinu štítné žlázy, a budou se muset ještě operovat.

Dá se očekávat, že počet případů dětské rakoviny štítné žlázy se bude nadále zvyšovat, protože výsledky jsou zatím známé u pouze 78% dotčených dětí a ještě u zhruba 400 dětí s podezřelými výsledky z prvního vyšetření nejsou k dispozici výsledky následných detailních vyšetření. Japonské statistiky výskytu rakoviny štítné žlázy z minulých let v odpovídající věkové skupině vykazují běžně pouze méně než jeden případ na rok.

Pro IPPNW jsou tyto výsledky velmi znepokojivé. Tato lékařská organizace ve svém dnes zveřejněném komentáři analyzuje, jak zpráva Odborné komise Spojených národů pro zkoumání důsledků radioaktivního záření (UNSCEAR)  systematicky bagatelizuje zdravotní následky jaderné havárie.

Na základě  kolektivní dávky záření pro obyvatele Japonska po radioaktivním spadu po havárii ve Fukušimě, uvedené ve zveřejněné zprávě UNSCEAR, počítají členové IPPNW v následujících desetiletích s cca. 1.000 případy onemocnění rakovinou štítné žlázy v důsledku radioaktivního záření a s dalšími 4.300 až 16.800 případy onemocnění rakovinou jiného typu v důsledku radioaktivního záření.  „Tyto předpovědi mohou být jen tak přesné, jak přesné jsou údaje a data, ze kterých vycházíme,“ dodává Dr. Alex Rosen, vedoucí autor analýzy a člen představenstva IPPNW.

Komentář IPPNW a zpráva UNSCEAR v angličtině k následkům fukušimské havárie jsou k nalezení na:
http://www.fukushima-disaster.de/information-in-english/maximum-credible-accident.html

*****

(c) Překlad Gabriela Reitinger, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí / fotografie: Wikimedia Commons