Jaderná elektrárna Three Mile Island letos ukončí provoz

Firma Exelon Generation, která provozuje jadernou elektrárnu Three Mile Island v americkém státě Pennsylvania, oznámila ukončení provozu bloku číslo 1 na září letošního roku. Rozhodnutí by mohlo změnit pouze rozhodnutí zákonodárců státu Pennsylvania o poskytnutí dotace výrobcům jaderné energie ve výši 500 milionů dolarů. Exelon již v minulosti zdůvodnil uzavření elektrárny tím, že její provoz je ztrátový. Povolení k provozu vyprší až za patnáct let.

Debata o ukončení provozu Three Mile Island se rozproudila poté, co Exelon Generation představila plán likvidace bloku, který je navržen na šedesát let s odhadovaným rozpočtem 1,2 miliardy dolarů. Zatímco vyhořelé palivo má být po třech letech chlazení v bazénech umístěno do speciálních kontejnerů již v roce 2022, likvidace rozměrných částí by měla skončit až v roce 2078.

První blok elektrárny Three Mile Island tak patrně ukončí provoz čtyřicet let poté, co druhý blok zničila vážná nehoda. Na konci března 1979 zde došlo v důsledku poruchy zařízení a chyby personálu k výpadku chlazení a následnému tavení aktivní zóny reaktoru. Během havárie došlo k úniku radioaktivní páry do okolí elektrárny. Dodnes se jedná o nejvážnější havárii v historii jaderné energetiky ve Spojených státech. Nehoda byla jednou z příčin ukončení masové výstavby jaderných reaktorů v Severní Americe i západní Evropě.
Likvidace havárie trvala čtrnáct let a stála přibližně miliardu dolarů. Poškozené palivo bylo vyjmuto pomocí robotů a uloženo v podzemním jaderném komplexu v Hanfordu, který byl součástí vojenského jaderného programu Spojených států. Od začátku 21. století již ovšem komplex v Hanfordu další civilní jaderné odpady nepřijímá a otázka umístění úložiště jaderného odpadu dosud není vyřešena.

Po vyjmutí poškozeného paliva byl havarovaný reaktor uzavřen do betonového pouzdra s předpokladem likvidace po ukončení provozu prvního bloku. S aktuálním plánem likvidace elektrárny je na stole varianta, že reaktor bude odstraněn až sto let po havárii.

Více informací:
https://www.witf.org/news/2019/03/three-mile-island-accident-40-years-later.php
https://www.philly.com/business/energy/three-mile-island-nuclear-reactor-decommissioning-plan-exelon-years-20190405.html?__vfz=medium%3Dsharebar

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: DOE photo