Japonsko končí s projektem rychlého reaktoru Monju

Japonská vláda se rozhodla ukončit dlouhodobě problematický projekt rychlého reaktoru Monju, do kterého během minulých dekád investovala 10 miliard dolarů. Vládní tajemník Jošihide Suga oznámil po zářijovém mimořádném jednání kabinetu, že bude ustavena expertní komise, která bude mít za úkol do konce roku 2016 připravit „kompletní revizi projektu Monju, včetně jeho likvidace.“ Zároveň uvedl, že japonská vláda se nevzdává programu rozvoje rychlých reaktorů.

Výstavba rychlého reaktoru Monju byla zahájena již v roce 1980, ale projekt po celou sužovaly nehody a technické problémy. Za dobu své existence byl reaktor v provozu jen několik měsíců. Po spuštění v roce 1994 následovala závažná nehoda v roce 1995, při které došlo k úniku sodíkového chladiva a následnému požáru.

V posledních letech nezvládal provozovatel reaktoru Monju, vládou zřízená Japonská agentura pro atomovou energii, plnit požadavky jaderného dozoru na kontrolu klíčových součástí podle bezpečnostních pravidel. V roce 2015 pak jaderný dozor došel k názoru, že agentura nemá dostatečnou kapacitu, aby reaktor mohla bezpečně provozovat. Jaderný dozor doporučil vládě buď najít jiného provozovatele, nebo projekt ukončit. Hledání nového managementu v minulých měsících nevedlo k cíli. Oživení projektu by rovněž vyžadovalo dalších 5 miliard dolarů.

Více informací:

http://www.japantimes.co.jp/news/2016/09/21/national/japans-cabinet-hold-meeting-decide-fate-monju-reactor/#.V-5lG9anVC0

*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto: Wikimedia Commons