Lesní požáry sužují kontaminované lesy poblíž havarované elektrárny ve Fukušimě

Na přelomu dubna a května propukl rozsáhlý lesní požár v horách poblíž jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, která byla zničena v důsledku vážné havárie po zemětřesení v březnu 2011. Požár postupně zachvátil přibližně 75 hektarů lesa na území kontaminovaném radiací uvolněné v důsledku havárie, během níž došlo k roztavení paliva v reaktorech.

K hašení požáru bylo použito osm helikoptér, pomoc poskytly sousední provincie, byla nasazena armádní technika. Požár se podařilo uhasit až po dvanácti dnech, při hašení se vystřídalo 5000 hasičů a vojáků.

Vznik lesního požáru byl pravděpodobně zapříčiněn bleskem. Horský les hořel v oblasti, do které je kvůli vysoké radiaci způsobené fukušimskou havárií zakázán přístup veřejnosti. Podle japonského ministerstva životního prostředí nedošlo v důsledku požáru k nárůstu úrovně radiace v blízkých obcích, které ovšem nejsou od roku 2011 obývány.

Více informací:
https://mainichi.jp/english/articles/20170501/p2a/00m/0na/003000c

http://www.japantimes.co.jp/news/2017/05/11/national/fire-crews-finally-extinguish-fukushima-blaze-no-go-zone-officials-battle-radiation-rumors/#.WUOGcpTypC0

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // obrázek: Bellona.org