Ruská jaderná kvalita

Dva evropské projekty výstavby reaktoru EPR se potácejí v technických problémech. Ruské staveniště budoucí jaderné elektrárny Leningradskaja 2 se potýká s obdobnými potížemi. Zborcení výztuže při betonování vnější stěny ochranné obálky u prvního bloku pozdrží stavbu o několik týdnů.

Hodinu po zahájení betonování 17. července 2011 se armovací síť o hmotnosti 1200 tun začala ve výšce osmi metrů nad zemí deformovat a posléze se zcela zbortila. Kontejnment, ochranná obálka reaktoru, jejíž betonování se na první pokus nezdařilo, má mít jeden a půl metru silné stěny. Podle projektantů má chránit reaktor i před pádem letadla. Za příčinu nehody označil Rosenergoatom, hlavní producent technologie, nedodržení stavebního postupu ze strany subdodavatele. Bylo použito méně kvalitní, levnější železo. Zástupce Rosenergoatomu zároveň deklaroval, že nedošlo k poškození žádného zařízení v technologické části elektrárny. Letní nehoda však nebyla první událostí na staveništi. Již v lednu 2011 se po závanu větru zhroutila 14 metrů vysoká zeď výztuže.

Typ reaktoru VVER 1200/491 (AES-2006) stavěný v elektrárně Leningradskaja 2 bývá uváděn jako reference pro nabídku Atomstrojexportu v tendru na výstavbu nových bloků v Temelíně. Očividný šlendrián na staveništi by však měl varovat zájemce o ruskou technologii. S podobnými problémy potýkala také společnost Areva ve finském Olkiluottu. "Série nehod na různých atomových staveništích naznačuje, že slibovaná jaderná renesance stojí na rezavých základech a bortí se i po závanu silnějšího větru," komentuje události Edvard Sequens ze sdružení Calla.

(c) Redakce Temelín.cz s využitím zprávy na Novaya gazeta.