Na stavbě JE Hinkley Point mají problém s betonováním základů

Betonování základů na stavbě jaderné elektrárny Hinkley Point doprovázejí problémy s kvalitou práce. Stavební dozor si vyžádal vybourání části základů a jejich opětovné vybetonování. Důvodem byla slabá vrstva betonu, který navíc nesplňoval požadované parametry. Problémy se týkají části základů, u níž je počítáno s vedením kabeláže.

Společnost EDF, která elektrárnu staví, deklarovala, že problém se týká pouze 150 kubických metrů betonu z celkových 60 000 a nebude znamenat žádné zpoždění harmonogramu výstavby. Problémy s betonováním základů stály na začátku dlouhé řady zpoždění výstavby elektrárny Olkiluoto 3 ve Finsku, která využívá stejný reaktor jako Hinkley Point.

Jaderná elektrárna Hinkley Point se dvěma reaktory EPR, kterou staví společnost EDF staví na zakázku britské vlády, bude podle odhadu z letošního července stát 19,6 miliardy liber v cenách roku 2015. V hodnotě používané pro porovnání zdrojů různého výkonu se cena Hinkley Point dostala na 7120 eur/kW.

Podle smlouvy mezi EDF a britskou vládou má produkce elektrárny garantovanou cenu elektřiny na úrovni 92,5 libry/MWh po dobu 35 let. Částka je uvedena v cenách roku 2012, reálná cena bude záviset na vývoji inflace. Kdyby byla elektrárny spuštěna dnes, činila by garantovaná cena 103 liber/MWh. Současná tržní cena se pohybuje pod úrovní 40 liber/MWh.

Více informací:
http://www.no2nuclearpower.org.uk/news/hinkley-15-10-17/

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons