Nekvalitní nádrže ve fukušimské elektrárně stavěli nelegálně najatí dělníci

Dělník Jošihacu Ueči, který v roce 2012 pracoval na výstavbě nádrží pro skladování kontaminované vody ve zničené jaderné elektrárně Fukušima Daiiči, zveřejnil řadu informací, které umožňují pochopit příčiny rozsáhlých úniků z těchto nádrží. Při největším z nich 20. srpna 2013 vyteklo z porouchané nádrže 300 tun vysoce radioaktivní vody, tedy množství, které zhruba odpovídá pětadvacetimetrovému bazénu.

Dělníci jako pan Ueči byli na práci v areálu fukušimské elektrárny najímáni neregistrovanou agenturou, která jejich práci zprostředkovávala společnosti Tec, jednomu z dodavatelů firmy Tepco – provozovatele elektrárny. Tento způsob najímání pracovníků je v Japonsku zakázán, neboť vede ke snižování jejich výdělku a k nejasné odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní podmínky a bezpečnost zaměstnanců.

Pracovníci byli vedoucím z dodavatelské firmy Tec nabádáni, aby na dotazy ze strany Tepco nepravdivě tvrdili, že jsou zaměstnanci Tecu. S touto firmou však neměli uzavřenou žádnou smlouvu, což umožňovalo zprostředkovatelské agentuře možnost jejich okamžitého propouštění. Hrozba ztráty práce byla využívána k tlaku na dělníky, aby zvyšovali tempo práce bez ohledu na kvalitu.

Jošihatsu Ueči k tomu uvedl: „I když jsme nesouhlasili s tím, jak práce na stavbě probíhaly, museli jsme být zticha a rychle pracovat. Jeden příklad – dělníci dostali příkaz, aby nádrže těsnili pomocí tmelu i v době, kdy sněžilo nebo pršelo. Příkaz byl nesmyslný, tmel se nemohl s kovem propojit. Následně by byl prakticky jistě vyplaven.

Pan Ueči si na postup firmy Tec opakovaně telefonicky stěžoval zástupcům společnosti Tepco. Svoje obavy o nízkou kvalitu práce publikoval v japonských i mezinárodních médiích. Jeho aktivita měla několik výsledků. Agentura, která dělníky nelegálně najímala, dostala od úřadu pokutu. Společnost Tepco pak přislíbila zlepšení pracovních podmínek pro dělníky, kteří na likvidaci havarované elektrárny pracují. Konkrétně firma hodlá pečlivě sledovat dodavatele, aby nemohli nasazovat pracovníky bez řádné smlouvy. Cílem je zabránit snižování mzdy dělníků v důsledku odtékání části peněz na účty zprostředkovatelských agentur.

Právník Josuke Minaguči, který dělníky z Fukušimy zastupuje, je přesvědčen, že vylepšení pracovních podmínek je nezbytné pro to, aby dlouhodobý projekt likvidace elektrárny nezkolaboval. Uvádí příklady dělníků, kteří si raději našli jinou práci. Vedle nízké mzdy byla druhým důvodem nedostatečná informovanost o nebezpečných situacích, do kterých se během pracovního výkonu dostávali.

Více informací:

http://www.reuters.com/article/2013/12/05/us-japan-nuclear-fukushima-labour-insigh-idUSBRE9B415P20131205

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons