ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Nepovolené změny v San Onofre vyšly draho

Inspektoři amerického jaderného dozoru po několika měsících šetření došli k názoru, že za nadměrné opotřebení a praskání trubek v parogenerátorech jaderné elektrárny San Onofre může chybné konstrukční řešení. Oba reaktory kalifornské elektrárny byly odstaveny v lednu letošního roku poté, co v jednom ze čtyř nových parogenerátorů praskla trubka a způsobila únik radioaktivní páry.Tým inspektorů jaderného dozoru následně zjistil, že řada trubek v parogenerátorech je silně zkorodovaná, což znamená zvýšené riziko jejich prasknutí.

Zjištění bylo poměrně překvapivé, neboť parogenerátory byly nainstalovány v letech 2009 a 2010.  Regionální zástupce jaderného dozoru Elmo Collins uvedl v rozhovoru pro agenturu Associated Press, že se nepotvrdil původní předpoklad, podle kterého měla krátkou životnost trubek zavinit chyba ve výrobě nebo jejich montáži. Příčina pravděpodobně spočívá v chybné konstrukci nových parogenerátorů. Poškození plyne z vibrací, v jejichž důsledku do sebe trubky narážejí.

Podle Collinsova vyjádření nevydrželo osm trubek tlakovou zkoušku, což je výsledek, se kterým se dosud nesetkal. Úpravu parogenerátorů, která by vibracím trubek zabránila, se dosud nepodařilo navrhnout. Jaderný dozor nevylučuje, že některý z parogenerátorů bude muset být kompletně vyměněn. Investici ve výši 670 milionů dolarů by pak musel provozovatel elektrárny odepsat.

Provozovateli elektrárny, kterým je společnost Southern California Edison, aktuálně hrozí také pokuta od jaderného dozoru. Společnost totiž deklarovala, že parogenerátory mění za nové, ale konstrukčně stejného typu, aby se vyhnula schvalovacímu řízení. Ve skutečnosti došlo k významným konstrukčním úpravám. Například bylo do každého parogenerátoru přidáno 400 trubek navíc. Elmo Collins potvrzuje, že při pohledu do nitra parogenerátoru se starý a nový typ zásadně liší.

Zástupce provozovatele odmítá aktuální vyjádření jaderného dozoru komentovat. Opakoval, že společnost se během léta pokusí parogenerátory opravit a požádá jaderný dozor o povolení ke spuštění reaktorů.

Praskání a koroze potrubí parogenerátorů není v amerických jaderných elektrárnách novým problémem. Právě v elektrárně San Onofre byl již v roce 1992 kvůli vadnému parogenerátoru jeden z reaktorů předčasně definitivně odstaven. Společnost Westinghouse pak v devadesátých letech čelila žalobám pěti energetických společností, které požadovaly výměnu zkorodovaných parogenerátorů  dodaných firmou do elektrárny Beaver Valley.

Více informací na: http://www.mydesert.com/apps/pbcs.dll/article?AID=2012206190304

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia Commons


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies