Bezpečnost atomu

Pád statoru odstavil jadernou elektrárnu v Arkansasu

Tragickou nehodou skončil pokus o výměnu části generátoru v prvním bloku jaderné elektrárny Arkansas poblíž Little Rocku ve Spojených státech. Stator vážící 500 tun se při přepravě jeřábem uvolnil a při svém pádu zranil devět dělníků, z nichž jeden zranění nepřežil. Došlo rovněž k poškození zařízení elektrárny, podle mluvčího provozovatele – společnosti Entergy - ovšem nehrozí únik radiace.

Reaktor prvního bloku, na kterém probíhala úprava generátoru, nebyl při nehodě v provozu, druhý blok musel být odstaven automaticky. Pádem přepravovaného břemene byla zničena část potrubí, stříkající voda způsobila zkrat v elektroinstalaci a elektrárna zůstala bez dodávek elektřiny ze sítě. Výpadek elektřiny se podařilo nahradit záložními dieselagregáty, chlazení reaktorů bylo zajištěno.

Vyšetřování přímých příčin nehody probíhá za přítomnosti inspektorů jaderného dozoru. Zároveň jsou prováděny kontroly a inspekce zařízení na obou blocích s cílem zjistit stupeň jejich poškození. Entergy zatím nemá časový plán pro opětovné uvedení reaktorů do provozu.

Více informací:
http://www.couriernews.com/view/full_story/22126405/article-NRC-report---Lift-device-failed--dropping-500-ton-stator-that-killed-ANO-worker
http://www.couriernews.com/view/full_story/22135931/article-Pictures-of-ANO-accident-scene-surface-online?instance=top_news

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: The Courier News


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo