Poškozený kontejnment elektrárny Crystal River

V září 2009 byl reaktor americké jaderné elektrárny Crystal River plánovaně odstaven kvůli údržbě a výměně paliva. Během odstávky plánoval provozovatel elektrárny, společnost Progress Energy, vyměnit parogenerátory, které jsou umístěny uvnitř kontejnmentu – masivní železobetonové obálky chránící reaktor. Z důvodu této výměny bylo naplánováno vybourat v kontejnmentu velký čtvercový otvor o straně cca 8 metrů. V průběhu prací ovšem došlo k poruše, která si vyžádala dlouhodobé odstavení elektrárny.

Stěna kontejnmentu je více než jeden metr tlustá, z předpjatého betonu s horizontální i vertikální výztuží a ocelovou výstelkou. Během bouracích prací objevili dělníci nepředpokládanou trhlinu mezi vnější 25centimetrovou vrstvou betonu a zbytkem stěny. Později se oddělení vrstev betonu, odborně zvané delaminace, objevilo na dalších dvou místech. Ve všech třech případech se betonové vrstvy odtrhly na ploše, která zhruba odpovídá rozměrům basketbalového hřiště. Po inspekci jaderného dozoru bylo rozhodnuto o nutnosti rozsáhlé opravy kontejnmentu.

Podle informací ze začátku roku 2012 analyzuje Progress Energy nabídky dodavatelských firem na opravu kontejnmentu. Náklady na opravu firma odhaduje na 0,9 až 1,3 miliardy dolarů (tedy okolo 20 miliard korun), opětovné spuštění reaktoru neočekává dříve než v roce 2014. O tom, zda vůbec firma přikročí k nákladné opravě, ale rozhodne především výsledek jejího sporu s pojišťovnou, která odmítá uhradit celou požadovanou škodu ve výši 2,75 miliardy dolarů. Dosud pojišťovna vyplatila 298 milionů dolarů.

Další informace:
http://www.mcclatchydc.com/2012/03/01/140475/floridas-crystal-river-nuclear.html
http://www.nrc.gov/info-finder/reactor/cr3/concrete-containment-separation.html
http://www.world-nuclear-news.org/C-Progress_analysing_Crystal_River_repair_proposals-1101124.html

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: Wikimedia