ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Bezpečnost atomu

Problém s turbogenerátorem u ruské AES-2006

Oficiální ruské zdroje na konci ledna oznámily, že porucha generátoru, která v listopadu vedla k neplánovanému odstavení reaktoru číslo šest v jaderné elektrárně Novovoroněž, byla po několika měsících odstraněna.  Rosatom v listopadu o odstavení reaktoru informoval s šestidenním zpožděním, což vedlo k řadě spekulací o rozsahu poruchy. Zprávu zveřejněnou na svém webu 16. listopadu, kterou převzaly ruské agentury, Rosatom později antidatoval, aby datum zveřejnění odpovídalo dni poruchy.

Reaktor číslo šest jaderné elektrárny Novovoroněž je od srpna 2016 prvním provozovaným reaktorem ze série AES-2006. Jedná se o aktuální produkt Rosatomu a řadí se mezi reaktory generace 3+. Podle Rosatomu byla příčinou rychlého nepředvídaného odstavení porucha generátoru způsobená zkratem. Šestidenní odklad oznámení poruchy vedl k pochybnostem o věrohodnosti oficiální verze. Lokální deník Bloknot Voroněž publikoval výpověď anonymního svědka, podle níž mělo dojít k explozi v turbínové hale a následnému požáru elektroinstalace.

Blok číslo šest v elektrárně Novovoroněž byl loni uveden do provozu se čtyřletým zpožděním oproti původnímu harmonogramu, plného výkonu dosáhl dva týdny před zmíněnou poruchou. Stejný typ reaktoru staví Rosatom vedle Ruska také v Bělorusku a nabízí jej i dalším zahraničním zájemcům – v pokročilé fázi jsou připravované projekty v Maďarsku a Turecku. Se stejným typem reaktoru vstupuje Rosatom do jednání s představiteli České republiky a nabízí jej pro nový blok v Dukovanech či Temelíně.

Více informací:
http://bellona.org/news/nuclear-issues/2017-01-russia-fixes-a-reactor-it-initially-refused-to-say-was-broken

*****
(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // Foto:  power-m.ru


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo

 

Zásady ochrany osobních údajů
Nastavení cookies