Problémy reaktoru EPR v Číně mohou zpozdit výstavbu britské elektrárny Hinkley Point C

Britský deník The Times informoval o možném zpoždění ve výstavbě elektrárny Hinkley Point z důvodu úpravy konstrukce tlakové nádoby reaktoru. Úprava by byla nutná v případě, že vyšetřování potvrdí jako příčinu poškození palivových tyčí v čínské elektrárně Tchaj-šan chybnou konstrukci tlakové nádoby. Šetření probíhá od srpna 2021, kdy byl reaktor v jihočínské provincii Guangdong kvůli problému s palivovými tyčemi odstaven. Jde o reaktor EPR, tedy stejný typ jaký je plánován pro Hinkley Point. Provozovateli reaktoru jsou čínská společnost CGN a francouzská EDF, které jsou také hlavními partnery pro výstavbu britského projektu.

Francouzská Komise pro nezávislý výzkum a monitoring radiace uvedla, že disponuje svědectvím whistleblowera, ze kterého plyne, že příčinou problému v elektrárně Tchaj-šan je chyba v konstrukci tlakové nádoby. Deník The Times získal vyjádření zástupce jaderného průmyslu, podle kterého šetření pravděpodobně ukáže, že tlaková nádoba je “prokazatelně bezpečná”. Zároveň ovšem nevyloučil, že k úpravě konstrukce bude třeba přistoupit. Jaderný expert Paul Dorfman z University of Sussex uvedl, že pokud se informace o konstrukční chybě potvrdí, bude nutné změnit projekt elektrárny Hinkley Point C.

Mluvčí britské divize EDF uvedl: “Inspekční práce na prvním bloku elektrárny Tchaj-šan stále probíhají. Příčina problému s palivovými tyčemi bude známa až po jejich skončení, zjištění budou přínosem pro další provoz reaktorů, včetně těch britských. Podobné problémy nejsou v jaderných provozech neobvyklé a neznamenají riziko pro obyvatele ani životní prostředí.” Na otázku, zda problém může vést ke zpoždění projektu Hinkley Point, mluvčí neodpověděl.

Spuštění prvního bloku elektrárny Hinkley Point je aktuálně plánováno na červen 2026. Náklady na výstavbu dvou bloků jsou odhadovány na 22 miliard liber v cenách roku 2015 bez započítání finančních nákladů.

Originální článek najdete na:

Hinkley Point C: Chinese nuclear plant fault may delay UK power plan, The Tmes, 1. 12. 2021

****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto:  Wikimedia Commons