Průzkum havarovaných fukušimských reaktorů pomocí robotických sond zatím nevede k cíli
Společnost TEPCO, která spravuje areál havarované jaderné elektrárny Fukušima Daiiči, zveřejnila v únoru výsledky pokusu o průzkum reaktoru číslo 2 pomocí robotické sondy. Hlavní záměr průzkumu, tedy lokalizovat roztavené jaderné palivo, se nepodařilo splnit. Obsluze se nepodařilo robota dálkově řídit tak, aby překonal překážky, které mu stály v cestě. Jednou z příčin bylo patrně poškození robota v důsledku vysoké radiační zátěže. Po neúspěšných pokusech o posun po plánované trase obsluha odpojila ovládací kabely robota a experiment ukončila.
Plánem obsluhy bylo navést robota tak, aby prozkoumal rošt pod tlakovou nádobou reaktoru, kde byla během předchozích pozorování monitorována hmota, která by podle názoru obsluhy mohla být roztaveným jádrem reaktoru. Sonda měla prozkoumat rovněž otvor v roštu o rozměru jednoho čtverečního metru, který patrně vznikl při tavení jaderného paliva. Překážky ovšem robota zastavily dříve, než se dostal k roštu.
Data odeslaná robotickou sondou ukazují, že radiace v blízkosti reaktorové nádoby zůstává extrémně vysoká. Naměřená hodnota odpovídá dávce 210 sievertů za hodinu, která je pro člověka smrtelná i při krátkodobém ozáření.
Plány na likvidaci havarované elektrárny počítají v první řadě s přemístěním vyhořelého paliva z bazénů v blízkosti havarovaných reaktorů. Tento krok se již podařilo dokončit v případě reaktoru číslo 4, u zbývajících bloků je naplánován od letoška do roku 2022. Zahájení klíčové etapy likvidace elektrárny, která spočívá ve vyjmutí roztavených zbytků jaderného paliva, je plánováno na rok 2021. Dosud ovšem nebylo rozhodnuto o metodě postupu. Rozhodování komplikuje i nedostatek informací, který trvá i po ukončení experimentu s robotem.
Více informací:
http://mainichi.jp/english/articles/20170217/p2g/00m/0dm/004000c
M. Schneider, A. Froggatt: World Nuclear Industry Status Report 2016 (strana 89 - 92)
http://www.worldnuclearreport.org/IMG/pdf/20160713MSC-WNISR2016V2-HR.pdf
*****
(c) Karel Polanecký, Temelin.cz / fotografie: Reuters