Bezpečnost atomu

Reaktorová nádoba pro novou americkou jadernou elektrárnu sjela z vagonu

Reaktorovou nádobu pro reaktor AP-1000 pro jadernou elektrárnu Vogtle v americkém státě Georgia se zatím nepodařilo přepravit z přístavu Savannah na místo určení. Tři sta tun těžká součást rozestavěné elektrárny zůstala v přístavu poté, co se pokus o její přepravu po železnici nezdařil kvůli poruše podvozku speciálního vagónu.

Mluvčí firmy Georgia Power Mark Williams k nehodě uvedl: „Plošina, na které byla reaktorová nádoba přepravována, sjela z podvozku speciálního vagónu, který se okamžitě zastavil. Plošinu se následně podařilo na podvozek opět naložit a dopravit zpátky do přístavu.“ Vícenápravový vagón značky Schabel, který je speciálně navržen pro přepravu velmi těžkých objektů, nebyl podle vyjádření Georgia Power poškozen. K závadě došlo necelou míli od přístavu, krátkou zpáteční cestu vagón vydržel bez poruchy.

Ocelová reaktorová nádoba byla vyrobena v Jižní Koreji, výrobní proces trval tři roky. Do přístavu Savannah byla dopravena nákladní lodí, po přeložení na železnici došlo ke zmíněné nehodě, která podle mluvčího elektrárenské společnosti reaktorovou nádobu nepoškodila. Zajímavé, že nehoda byla podle Nuclear Intelligence Weekly zatajena před hlavním jaderným dozorčím orgánem USA, jaderné komisi pro regulaci (NRC), kde se o incidentu dozvěděli teprve poté, kdy v polovině ledna vyšel o nehodě článek v lokálním tisku.

Georgia Power začala v roce 2012 pracovat na rozšíření jaderné elektrárny Vogtle, kde plánuje instalovat dva reaktory AP-1000 dodávané firmou Westinghouse. Původní časový plán, podle kterého měly být reaktory zprovozněny v letech 2016 a 2017, dodavatelé zpochybnili již krátce po zahájení stavby. Zpoždění minimálně o jeden rok je velmi pravděpodobné, přestože zmíněná nehoda by na prodloužení doby výstavby neměla mít vliv.

Více informací:
http://chronicle.augusta.com/news/business/2013-01-10/vogtle-reactor-vessel-slips-between-savannah-burke-county

*****

(c) Karel Polanecký, Temelín.cz // foto: The Augusta Chronicle


Vytisknout  

Související články

O nás

Temelín.cz přináší nezávislé informace o jaderné energetice u nás i ve světě, jaké v běžných médiích nezískáte. Fakta o dnešních i plánovaných reaktorech, těžbě uranu a jaderných odpadech i o naší domnělé závislosti na elektřině z atomu a možnostech řešení.

Hnutí Duha logo Calla logo