Riziko výskytu leukémie u pracovníků v jaderném průmyslu je více než dvojnásobné oproti předchozím odhadům

V červenci 2015 jsme vás seznámili s výsledky dlouhodobého výzkumu u více než 300 000 pracovníků ve Francii, Spojených státech a Velké Británii, kteří byli mnoho let vystaveni nízkým dávkám radiace, které byly publikované v The Lancet Haematology. Dr. Ian Fairlie o studii prohlašuje, že je významná díky těmto poznatkům:

1. Poskytla silné důkazy o vztahu mezi vystavením dávkám radiace (kumulativním, chronickým a nízkým) a výskytem leukémie.

2. Zjistila, že se riziko výskytu leukémie u zaměstnanců v jaderném průmyslu v důsledku radiace zdvojnásobilo v porovnání s předchozí podobnou studií z roku 2005.
•   Přídavné relativní riziko (ERR, excess relative risk) úmrtnosti na leukémii, kde ERR v tomto případě značí nárůst rizika úmrtnosti na leukémii vzhledem k absolutnímu riziku v případě absence záření (vyjma pracovníků, kteří byli vystaveni působení neutronů), bylo naměřeno 4,19 Gy.
•   V porovnání se studií z 2005, ve které byla hodnota ERR 1,93 Sv (1 Sv = 1 Gy), se odhady rizika ve studii z 2015 zvýšily o 117 %. Navíc jsou nové odhady přesnější než ty před deseti lety.

3. Potvrdila riziko i při velmi nízkých dávkách (v průměru 1,1 mGy za rok).

4. Zjistila, že riziko není závislé na přírůstku dávky za jednotku času, čímž je v rozporu s faktorem DREF (Dose Rate Effectiveness Factor) používaným Mezinárodní komisí radiologické ochrany (ICRP), který (o polovinu) snižuje rizika z ozáření v případech zveřejněných komisí ICRP.

5. Zjistila, že riziko výskytu leukémie přímo úměrně klesá s radiační dávkou, což je v rozporu s dřívějšími studiemi naznačující nižší, lineárně-kvadratický vztah, co se týče leukémie. Posiluje tím model lineární dávky (LNT), který se nyní vztahuje k leukémii i nádorovým onemocněním.

6. Nenašla žádný důkaz o existenci úrovni radiace, pod kterou by nebyly zaznamenány žádné účinky (s výjimkou nulové dávky).

7. Používá 90% interval spolehlivosti a jednostrannou hodnotu p-value. V minulosti byly často nesprávně použity 95% intervaly a oboustranné hodnoty p-value, které ztížily ustanovení statistické významnosti.

Důvěryhodnost

Akademická hodnota této rozsáhlé studie je podle Dr. Fairlieho extrémně vysoká. Po statistické stránce zkoumala přes 300 000 zaměstnanců jaderného průmyslu, jejichž celkový věk dal dohromady 8 milionů let, čímž dosáhla statisticky významných výsledků a tedy velmi nízkou pravděpodobnost výskytu náhod.

Je to také mezinárodní studie, kterou vypracovalo 13 uznávaných vědců z Národních zdravotních institutů ve Spojených státech, Velké Británii, Francii a Španělsku, a to:
•    Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDCP), USA
•    Národní institut pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (NIOSH), USA
•    Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (DHHS), USA,
•    Univerzita Severní Karolíny (UNC), USA
•    Dornsifská škola veřejného zdraví na Drexelově univerzitě (DUSPH), USA
•    Britský úřad pro veřejné zdraví (PHE), Velká Británie
•    Institut radiační ochrany a jaderné bezpečnosti (IRSN), Francie
•    Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny  (IARC), Francie
•    Centrum pro výzkum epidemiologie životního prostředí (CREAL), Španělsko

Financování

Finanční zdroje na výzkum byly poskytnuty mnoha institucemi, včetně amerických CDCP, NIOSH, Ministerstva energetiky (DOE) a DHHS, japonského Ministerstva zdravotnictví práce a sociálních věcí (MHLW), francouzského IRSN a britského PHE.

---
Dr. Ian Fairlie je nezávislým konzultantem pro radioaktivitu v životním prostředí. Vystudoval radiační biologii na Bart's Hospital v Londýně a má doktorát z Imperial College v Londýně a z Princeton University ve Spojených státech amerických se zaměřením na radiační rizika související s přepracováním jaderného paliva. Dříve pracoval jako státní úředník na Ministerstvu pro životní prostředí, výživu a záležitosti venkova (DEFRA), kde se zabýval radiačními riziky spojenými s jadernými elektrárnami. V letech 2000 až 2004 byl vedoucím britského vládního výboru pro Zkoumání radiačních rizik plynoucích z vnitřních zářičů (CERRIE). Po odchodu z vládních služeb působil jako konzultant pro Evropský parlament, místní a regionální samosprávy, nevládní organizace v oblasti životního prostředí a pro soukromé osoby.

Více informací:

http://www.theecologist.org/blogs_and_comments/Blogs/2960165/risks_of_leukemia_in_nuclear_workers_more_than_double_previous_estimate.html

*****
(C)  Olga Kališová, Temelín.cz podle The Ecologist / Foto: archiv Calla